Barwny korowód przeszedł ulicami Warszawy. Tak świętowano 105 rocznicę Powstania Wielkopolskiego

Z placu Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie w czwartek 28 grudnia po raz kolejny popłynął przekaz o wielkim sukcesie Wielkopolan w walce o wolność i niepodległość. W stolicy Polski odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Uroczystości w stolicy rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Powstańców Wielkopolskich w Archikatedrze Warszawskiej przy ul. Świętojańskiej. Po nabożeństwie barwny, powstańczy korowód przeszedł ulicami Warszawy na plac Marszałka J. Piłsudskiego. Tam, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oddano hołd wszystkim tym, którzy walczyli w powstaniu.

– Dziś przy Grobie Nieznanego Żołnierza podkreślamy związek Powstania Wielkopolskiego z odradzającą się ojczyzną i z jej wysiłkiem zbrojnym dla obrony granic. Powstańcy wielkopolscy byli również bohaterami wszystkich walk niepodległościowych. Wkład społeczeństwa wielkopolskiego w tym zakresie był ogromny. To nasza duma. Przyjeżdżamy co roku do Warszawy, żeby zwrócić uwagę nie tylko na to, że Powstanie Wielkopolskie było zwycięskie, ale też jak wiele dobrego przyniosło odradzającej się ojczyźnie. Chcemy świadomość o powstaniu rozpowszechniać nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju. I będziemy to konsekwentnie rok po roku dalej czynić. To dla nas wielka radość być w Warszawie, razem, w ramach wielkiej wspólnoty pamięci Powstania Wielkopolskiego – mówi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

w Warszawie świętowano 105 rocznicę Powstania Wielkopolskiego/ fot. źródło: UMWW

Warszawskie ulice, jak i sam Grób Nieznanego Żołnierza w tym roku zostały ozdobione flagami powstańczymi i emblematami kojarzonymi z okresem wielkopolskiej insurekcji. Na koniec warszawskiej odsłony obchodów oddano hołd przy kwaterach powstańczych na Wojskowych Powązkach.

Współorganizatorem obchodów było Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1919/1919.

czytaj także: Chwała Bohaterom! Zobacz obchody Powstania Wielkopolskiego

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl