„Ballady i romanse” w Bibliotece Raczyńskich, czyli Narodowe Czytanie i Dzień Romantyczny

W całej Polsce odbywa się 11. Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Z tej okazji Biblioteka Raczyńskich przygotowała pełen atrakcji Dzień Romantyczny.

W tym roku obchodzimy 200-lecie wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które rozpoczęło nową epokę w dziejach literatury polskiej. Cała Polska czyta dziś dzieło wieszcza w ramach 11. edycji akcji Narodowe Czytanie. Także w Poznaniu, od godziny 11:00, w Bibliotece Raczyńskich odbywa się Dzień Romantyczny. Na początku różni goście ze świata kultury, nauki i polityki czytali „Ballady i romanse”. Spotkanie filomatów poprowadził sam Adam Mickiewicz, w którego wcielił się Michał Kocurek z Teatru Nowego.

Program Dnia romantycznego jest jednak o wiele szerszy. Od godziny 12:30 do 15:00, uczestnicy posłuchają koncertu, wezmą udział w warsztatach plecenia wianków oraz pokazie mody z epoki. Ważnym elementem wydarzenia jest także pokaz romantycznych rękopisów i przede wszystkim czytanie utworów wieszcza. Wszyscy, którzy odwiedzą Bibliotekę 3 września będą mogli również zagrać w stworzoną specjalnie na tę okazję grę planszową z frazami z mickiewiczowskich wierszy.

 

fot. M.Anders / wpoznaniu.pl

 

Program:

11.00 sala 5, Czytanie „Ballad i romansów” przez zaproszonych gości ze świata poznańskiej kultury, kultury i polityki

Słuchaj dzieweczko

12.30 sala 5, koncert pieśni do słów Mickiewicza w wykonaniu muzyków Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Tańce, hulanka, swawola

13.00 schody w historycznym gmachu, pokaz mody historycznej oraz  opowieści o strojach i zwyczajach tamtych czasów poprowadzi Stowarzyszenie Teatralne Legion.

13.30 sala 5, Czytanie powszechne – zgłoszenia na adres zapisy@bracz.edu.pl z dopiskiem czytanie.

Upleć wianek z mego kwiatku

13.30 taras Biblioteki Raczyńskich, Warsztaty plecenia wianków i gawęd ludowych dla dużych i małych poprowadzą Zielone pasjonatki.

14.00 sala 5, Pokaz romantycznych rękopisów z Biblioteki Raczyńskich m.in. Mickiewicza, Słowackiego i Norwida

Widzisz świat w proszku, w każdej gwiazd iskierce:

15.00 sala 5, Warsztaty filmowe dla młodzieży i studentów – warsztaty z animacji i kręcenia filmów komórką, czyli co potrafi wyobraźnia i telefon. Pierwsze spotkanie 3 września -zgłoszenia na adres zapisy@bracz.edu.pl z dopiskiem warsztaty. Spotkanie podsumowujące 6 września.

 

fot. M.Anders / wpoznaniu.pl

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl