Awaria i paraliż w urzędach w całym kraju. Problemy także w Poznaniu

O awarii w specjalnym komunikacie poinformowało o poranku Ministerstwo Cyfryzacji. ” Niedostępne są serwisy Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl, Epuap.gov.pl. Niedostępne są także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP. Trwają intensywne prace nad usunięciem awarii. Przepraszamy za utrudnienia” – można było przeczytać w informacji z ministerstwa. Około godziny 15: 00 udało się przywrócić połączenie urzędów z najważniejszymi systemami informatycznymi kraju.

W związku z awarią sparaliżowana była dziś praca również w poznańskich urzędach. Nie można było między innymi zarejestrować samochodu, nie można było złożyć wniosku o wydanie dowodu osobistego a także był problem z otrzymaniem aktu zgonu czy urodzenia.

W Poznaniu urzędnicy w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych codziennie obsługują około dwóch i pół tysiąca mieszkańców. We wtorek kilkaset osób odeszło z kwitkiem. Co prawda urzędy nie świeciły pustkami, bo urzędnicy niektóre czynności wykonywali ręcznie, nie logując się do systemu. Wydawali dowody osobiste i prawa jazdy oraz przyjmowali wnioski o nie. Jeśli ktoś z mieszkańców otrzymał decyzję wypisaną przez urzędnika odręcznie, nie będzie już musiał wracać do urzędu.  W okolicach godziny 15:00 udało się przywrócić połączenie z najważniejszym systemem informatycznym kraju.

 

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl