Apel samorządowców do prezydenta Andrzeja Dudy

Ponad 600 samorządowców – wśród nich prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak,  podpisało się pod listem otwartym do prezydenta Andrzeja Dudy, który ma zachęcić go do aktywnego udziału w negocjacjach dotyczących pozyskania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

W liście samorządowcy podkreślają, że od pandemii koronawirusa mijają kolejne miesiące, a Polska wciąż nie otrzymała należnych środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Chodzi o miliardy złotych, które miały pomóc Polkom i Polakom po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19.

„W 2023 rok nasz kraj wchodzi z rekordową inflacją, drożyzną i niepewnością co do tego, jak wyglądać będzie przyszłość – piszą sygnatariusze listu. – Miliony Polek i Polaków wciąż czekają na należne im miliardy złotych w ramach KPO. Te środki są naszym wspólnym dobrem, a niestety stały się zakładnikami sporów partyjnych. Dlatego jako samorządowcy prosimy Pana o bezpośrednie i skuteczne zaangażowanie w proces odblokowania tych finansów dla obywateli naszego kraju” – napisali sygnatariusze listu.

W Zjednoczonej Prawicy trwają polityczne przepychanki. Tymczasem Polki i Polacy, a także samorządy czekają na pieniądze z KPO. Około 160 miliardów zł z Funduszu Odbudowy to pieniądze, które w sytuacji obecnego kryzysu, są Polsce bardzo potrzebne – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Do listu załączone zostało zestawienie zawierające ponad 1000 inwestycji, które w całej Polsce mogłyby zostać sfinansowane z Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Gdyby nasz kraj dostał te pieniądze – jak wyliczył Jaśkowiak – w Poznaniu można by m.in. zbudować kolejną część trasy tramwajowej na Naramowice – aż do Małych Garbar, przyspieszyć prace nad wiaduktem na ul. Lutyckiej czy wyremontować oddział chirurgii w miejskim szpitalu im. F. Raszei.

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl