W poznańskiej katedrze, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański wygłosił homilię. Skierował apel o przyjęcie Dzieciątka z Betlejem jako jedynego Zbawiciela, będącego źródłem prawdziwego pokoju w dzisiejszym świecie naznaczonym przemocą.
W czasach, w których przemoc jest powszechna, abp Gądecki wzywał do przyjęcia Dzieciątka z Betlejem jako jedynej nadziei na zbawienie człowieka i świata. Abp Gądecki podziękował również za obecną eucharystyczną noc, podczas której Chrystus przychodzi do każdego z nas osobiście pod postacią chleba i wina.
Metropolita wezwał wszystkich, którym bliskie są losy ojczyzny, do szukania rozwiązań konfliktów społecznych bez uciekania się do siły. Podkreślał wagę odpowiedzialności przed Bogiem i sumieniem w podejmowaniu decyzji dotyczących życia społecznego.
Zaznaczył, że betlejemska noc powinna wywołać zdumienie i pokorę przed żłóbkiem, gdzie Dzieciątko ukazuje niewyobrażalną łaskawość Boga. To zdumienie ma prowadzić do otwarcia umysłów i serc na pojednanie.
Zbawienie w kontekście współczesnej przemocy
W kontekście współczesnej przemocy, abp Gądecki wezwał do przyjęcia Dzieciątka z Betlejem jako jedynego Zbawiciela człowieka i świata. Przypomniał o dramatycznych wydarzeniach na Ukrainie, w Ziemi Świętej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.
W homilii metropolita poznański apelował o przyjęcie Dzieciątka z Betlejem jako niewyczerpane źródło prawdziwego pokoju, który jest pragnieniem każdego ludzkiego serca.
Abp Gądecki przypomniał historię wprowadzenia żłóbka do liturgii Kościoła, w grudniu 1223 r. Święty Franciszek zatrzymał się w Greccio, gdzie zainicjowano adorację pustego żłóbka. Jednak św. Franciszek zobaczył w nim leżące Dzieciątko.
Metropolita poznański skłonił do refleksji nad znaczeniem żłóbka jako symbolu miłości Boga, który stał się dzieckiem, aby być blisko każdego człowieka, niezależnie od jego stanu. Zaznaczył, że rocznica 800-lecia szopki św. Franciszka w Greccio przypomina nam o konieczności przygotowania kołyski dla Jezusa w naszych sercach.
Odpust zupełny z okazji rocznicy
Z okazji rocznicy 800-lecia szopki św. Franciszka, czyli święta Ofiarowania Pańskiego wierni mają szansę na uzyskanie odpustu zupełnego do 2 lutego 2024 r. Trzeba nawiedzić kościół obsługiwany przez franciszkanów i pomodlić się przed ustawionym tam żłóbkiem.
Czytaj też: Prymas Polski podczas pasterki: „Światło zwycięży nienawiść”