ABC bezpiecznego wyjazdu w góry

Jedziesz w góry, lub już w nich jesteś? Jest kilka ważnych zasad, o których musisz pamiętać, by uniknąć zagrożeń, które nie tylko mogą skończyć Twoje wakacje.

Planując trasę w góry weź pod uwagę godzinę zachodu słońca, wracanie po zmroku jest niebezpieczne niezależnie od tego jak długo już wędrujesz po górach. Sprawdź, jak daleko wyjdziesz od miejsca, w którym mieszkać. Zawsze zabieraj ze sobą kurtkę przeciwdeszczową – prognozy pogody w górach bardzo często się nie sprawdzają. Jedyna pewna prognoza, to – okaże się. Górskie obuwie to nie kaprys. Wychodzenie w góry w japonkach (ciągle się zdarza), czy zwykłym sportowym obuwiu to zły pomysł nawet na proste trasy. Gdy spadnie deszcz a ścieżka zamieni się w strumień błota – przekonasz się jak złym pomysłem było założenie zwykłych butów.

Jeśli jedziesz w Tatry – TOPR ostrzega, że w czasie majówki na szczytach i pasmach powyżej 1700 m n.p.m. leży jeszcze śnieg, czyli możesz tam iść z rakami, czekanem i umiejętnością posługiwania się nimi, jeśli, którymkolwiek nie dysponujesz idź na niższe trasy, których jest sporo.

Warto planując trasy w Tatrach sprawdzać na mapie różnice wysokości. Może wydawać się, że trasa nie jest długa, ale różnice wysokości mogą okazać się tak wyczerpujące, że nie będzie mieć się siły, by trasę dokończyć.

Jeśli na trasie zaskoczy nas burza nie wolno chować się pod pojedynczymi drzewami, najlepiej zacząć schodzić jak najniżej, gdy tylko usłyszymy nadchodzącą burzę.

Przed wyjściem w góry zapisz sobie numer  ratunkowy wspólny dla TOPR i GOPR – 985

kontakt

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl