Emilewicz o nowym budynku dworca: “To jest inwestycja, która wymaga ciszy”

Nowego budynku dworca jak nie było, tak nie ma. Jadwiga Emilewicz, posłanka klubu parlamentarnego Zjednoczonej Prawicy za sukces uważa, że udało jej się nakłonić strony do rozmów. „Chyba wszyscy wiemy, jak ciężkie są rozmowy między rządzącymi a samorządami”.

OBIETNICE

Jadwiga Emilewicz podsumowała 3 lata swojej działalności w Poznaniu. Przekonywała, że spełniła większość obietnic wyborczych, które złożyła. Wśród swoich największych sukcesów polityk wymieniła między innymi zwiększenie wagi obchodów rocznicy Poznańskiego Czerwca czy wywalczenie dofinansowania do budowy tramwaju na Naramowice.

Emilewicz pochwaliła się również umową, w ramach której Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobowiązało się do przekazania 100 milionów złotych na nową siedzibę Teatru Muzycznego. W zamian za to jednak resort mógł wskazać dwie osoby do rady programowej placówki i wskazał właśnie Jadwigę Emilewicz.

Do swoich zasług posłanka dopisała sobie również wywalczenie 520 milionów na budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego. Jego budowę umożliwiła współpraca Emilewicz z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem, który zapewnił grunt.

OBIECANKI

Jest jednak obietnica, której posłance spełnić się nie udało. Jednocześnie jest to coś, na co wielu poznaniaków czeka już od lat. Mianowicie w Poznaniu wciąż nie ma nowego budynku Dworca Głównego i jeszcze długo nie zaczną się żadne prace budowlane. Jadwiga Emilewicz niechętnie mówiła o przyszłości dworca. Wskazała jednak, że niedługo będzie miała w tej sprawie dobre wieści.

To jest inwestycja, która wymaga ciszy, ale te dobre wiadomości będziemy mieć dla państwa w horyzoncie miesiąca. – podsumowała posłanka.

Prawdopodobnie chodzić będzie o projekt nowego budynku. 5 października zebrała się sejmowa Komisja Infrastruktury, która debatowała właśnie w sprawie dworca w Poznaniu. Wcześniej „kolejarze” zadecydowali, że nie będzie konkursu architektonicznego, aby przyspieszyć cały proces. Komisja ustaliła jednak, że konkurs  będzie mógł się odbyć. To właśnie po tym zebraniu pełnomocnik zarządu PKP S.A. Wojciech Zabłocki przekazał, że w ciągu kilku tygodni zaprezentują koncepcję.

Pewnie w najbliższych tygodniach będziemy w stanie zaprezentować naszą koncepcję architektoniczną na to, jak ma wyglądać ten przebudowany budynek dworca. Bardzo istotne będzie również ustalenie gabarytów tego budynku, a więc to jaką szerokość oraz wysokość będzie on miał. – powiedział Wojciech Zabłocki.

2 LATA NAMAWIAŁA DO ROZMÓW

Co Jadwiga Emilewicz zrobiła w sprawie nowego budynku dworca do tej pory? Przede wszystkim posłanka podkreśliła, że dzięki głównie jej inicjatywie zaczęły się w końcu rozmowy między czterema stronami interesu. Zajęło to jednak przeszło 2 lata. Tymczasem nowy dworzec miał być gotowy na przełomie 2022 i 2023 roku, czyli w ciągu 3 miesięcy.

Chyba wszyscy wiemy, jak ciężkie są rozmowy między rządzącymi a samorządami. Uważam za swój ogromny sukces, że udało mi się nakłonić do rozmów PKP S.A., PKP TLK, reprezentantów rządu i samorządu. – dodała Emilewicz.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl