PKP chce ściąć drzewa przy Moście Teatralnym. Miasto staje w ich obronie

Czy drzewa między dworcem Poznań Garbary a Mostem Teatralnym faktycznie zagrażają bezpieczeństwu? PKP PLK uważa, że tak. Inne zdanie ma na ten temat Urząd Miasta Poznania, który stanął w obronie zieleni.

PKP PLK chce wyciąć drzewa wzdłuż linii kolejowej Warszawa Wschód – Kunowice. Oznacza to, że w Poznaniu wycięte zostałoby pasmo drzew między dworcem Poznań Garbary a Mostem Teatralnym. Zdaniem Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta nie ma konieczności aby likwidować drzewa w tym obszarze. Urzędnicy wskazują na wysoką wartość niektórych z 658 drzew, które miałyby pójść pod topór.

Odwołanie do Urzędu Miasta

Odmowna decyzja Urzędu Miasta Poznania spotkała się z oczywistym sprzeciwem zarządcy infrastruktury. Złożył on odwołanie. Jednocześnie analizowane są przez niego inne możliwości, by – zgodnie z przepisami – zapewnić bezpieczeństwo w ruchu pociągów – dodaje członek zespołu prasowego PKP. To być może oznacza szansę na ocalenie przynajmniej niektórych drzew. Wiele z nich zdaniem PKP może jednak stanowić zagrożenie.

100 odłamanych konarów i gałęzi

– Dla zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu pociągów niezbędne jest usunięcie roślinności znajdującej się w zbyt bliskiej odległości od torów między ul. Pułaskiego w Poznaniu a stacją Poznań Garbary. PLK S.A. są zobowiązane do odpowiedniego utrzymania linii. W tym celu konieczne jest m.in. usuwanie roślinności, która w realny sposób stanowi zagrożenie dla przejeżdżających pociągów. W wyniku silnych wiatrów i anomalii pogodowych dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, w których powalone drzewa lub odłamane konary i gałęzie spadają na tory. Powalone drzewa uszkadzają sieć trakcyjną i pantografy pociągów. Tylko w 2022 r. w Wielkopolsce doszło do blisko 100 tego typu zdarzeń. Porządkowanie terenów przytorowych redukuje zagrożenia, zapobiega tego typu zdarzeniom i zapewnia właściwą widoczność sygnalizatorów, na podstawie których prowadzone są przejazdy pociągów – wyjaśnił Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Usuną samosiejki drzew i krzewów

Chodzi więc o zastosowanie się do obowiązujących przepisów. Drzewa mają być usunięte, ponieważ stwarzają zagrożenie. Zgodnie z Ustawą o transporcie kolejowym oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury roślinność nie może znajdować się zbyt blisko torów.

– Planowane prace obejmą wyłącznie roślinność, która usytuowana jest niezgodnie z ww. przepisami. Usuwanie roślinności za każdym razem poprzedza analiza usytuowania drzew i krzewów względem linii kolejowej. Wśród usuwanej roślinności są  m.in. krzewy i samosiejki drzew. W ramach prac wykonywane są także tzw. cięcia techniczne, pozwalające pozostawić jak najdłużej najzdrowszą roślinność w miejscach, gdzie nie są przewidziane prace związane z usuwaniem drzew i krzewów. Wszelkie roboty realizowane są z uwzględnieniem m.in. okresów lęgowych ptaków – dodaje Radosław Śledziński

Czytaj także- Poziom wody w Warcie spada? | Wiadomości POZNAŃ

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl