Remont Starego Rynku w Poznaniu. Są pierwsze poprawki granitowej kostki [ZDJĘCIA]

Stary Rynek w Poznaniu w znacznej części jest już wyremontowany i oddany do użytku dla mieszkańców miasta. Niedawno w pobliżu ratusza wrócił pręgierz i studzienka Bamberka po dokonanej renowacji. Pod koniec lutego pracownicy dokonali jednak pierwszych korekt w układzie nowej kostki.

Po długotrwałych pracach modernizacyjnych Stary Rynek w Poznaniu stopniowo odzyskał dawną świetność. Grudzień był miesiącem, który przyniósł wiele pozytywnych zmian w tej historycznej części miasta. Jedną z głównych rewolucji było udostępnienie znacznej części płyty Starego Rynku jeszcze przed świętami.

Dzięki pracom remontowym Stary Rynek stał bardziej przyjazny dla pieszych. Nowa nawierzchnia wykonana z granitowej kostki miała być nie tylko estetyczna, ale także równa. To wpływa na komfort poruszania się osobom z niepełnosprawnościami. Poza tym wymieniono stary system kanalizacyjny pod kostką rynku.

Inwestycje prowadzone na Starym Rynku miały nie tylko poprawić jego wygląd, ale także nawiązać do jego bogatej historii. Druga linia oświetlenia, której nie było na rynku przed rozpoczęciem prac, stanowi hołd dla przeszłości, odwołując się do lat, gdy latarnie wokół zabudowań śródrynkowych były częścią codzienności mieszkańców.

Wróciła kopia pręgierza na Stary Rynek w Poznaniu (fot. Łukasz Gdak/wPoznaniu.pl)

Pierwsze poprawki

Nowa kostka na Starym Rynku w Poznaniu spotkała się zarówno z pozytywnym odbiorem, jak i obserwacją rzeczy, które wymagają poprawy.

„Generalnie pierwsze wrażenie jest bardzo dobre, nie ma większych wizualnych różnic między polami nowej i starej kostki, a zróżnicowanie barw granitu pozwoliło uniknąć monotonii i upodobnić nową nawierzchnię do starej. Nowe kostki nie są już jednak – czego było żal konserwatorom i miłośnikom szeroko pojętej dawności – połyskliwe i zaoblone. I chyba dobrze, bo nawet równiej ułożona stara kostka wokół bloku śródrynkowego nie jest zbyt wygodna” – ocenia na stronie architekturaibiznes.pl krytyk architektoniczny Jakub Głaz. Dodaje: – Są jednak zastrzeżenia. Pierwsze dotyczy wykonania. W co najmniej kilku miejscach kostkę ułożono niestarannie, niektóre elementy są wyszczerbione, nie wszędzie zachowano odpowiednią szerokość fug. Te ostatnie bywają przy tym wypełnione byle jak lub (jeszcze?) wcale. Gdzieniegdzie wypełnienie się wykrusza.

W czwartek, 22 lutego na Starym Rynku w Poznaniu przeprowadzono poprawki. Remont Starego Rynku w Poznaniu kosztował ok. 140 mln zł.

Zobacz zdjęcia z poprawek na Starym Rynku w Poznaniu:

Czytaj też: Ponad 6 tys. głosów pod petycją. Chcą zachować Powstanie Wielkopolskie w szkołach

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl