W sobotę, 20 maja muzea w Poznaniu otworzą się dla zwiedzających. To jedyny czas w roku, gdy poznaniacy, ale też turyści mogą wejść za darmo i obejrzeć wystawy muzealne w całej Polsce. Od kilkunastu lat wydarzenie przyciąga tłumy.
Noc Muzeów w Poznaniu 2023
Noc Muzeów to coroczne wydarzenie kulturalne, podczas którego muzea i galerie sztuki otwierają swoje drzwi na całą noc, umożliwiając zwiedzającym darmowe oglądanie wystaw i kolekcji, a także organizując wiele atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących. Impreza ta odbywa się zazwyczaj w maju i jest organizowana w wielu miastach na całym świecie.
To doskonała okazja, aby poznać interesujące miejsca, w których przechowywane są cenne dzieła sztuki i przedmioty historyczne. Instytucje kultury organizują w tym czasie specjalne wystawy i prezentacje, a także oferują zwiedzanie z przewodnikiem lub przygotowują warsztaty dla dzieci i dorosłych.
W Polsce Noc Muzeów odbywa się od 2003 roku i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W ciągu kilku godzin można zwiedzić wiele miejsc, które normalnie wymagałyby oddzielnej wizyty i zapłacenia za bilety. Wydarzenie to zyskało sobie wielu zwolenników, którzy co roku czekają na kolejną edycję i wykorzystują tę okazję, aby odkryć nowe miejsca i poznać tajemnice związane z kulturą i historią.
Noc Muzeów w Poznaniu. Kiedy i co w programie?
Noc Muzeów w Poznaniu współtworzy Estrada Poznańska i Muzeum Narodowe w Poznaniu. Udział w wydarzeniu bierze ponad 50 instytucji, galerii i innych organizacji. Przygotowywany jest specjalny program obejmujący kilkadziesiąt wydarzeń.
Noc Muzeów to okazja, aby iść na spacer wokół zachowanych reliktów XIX-wiecznej Twierdzy (Podziemia Fortu Winiary). Warto zobaczyć Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, które oprowadza po wystawach stałych. W tegoroczną noc będzie można poznać historię polskich kryptologów, którzy przyczynili się do skrócenia II wojny światowej. To oni złamali maszyny szyfrujące. Wystawa dostępna w Centrum Szyfrów Enigma. Bilety będą wydawane od godz. 17 w budynku Collegium Martineum. W Bramie Poznania premiera nowego szlaku na Trakcie Królewsko-Cesarskim. Poza tym wystawy stałe i czasowe, a także gra miejska dla dzieci. Pierwsze bilety będą wydawane od godz. 17 w holu budynku głównego. Ostatnie wejście o północny, zwiedzanie do 1 w nocy.
Jedyna taka noc w roku
Biblioteka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk poświęca nadchodzącą Noc Muzeów postaci Lisy Meitner. Wydarzenie powstaje we współpracy z Wydziałem Fizyki UAM. W programie wystawa książek z epoki, interaktywny pokaz eksperymentów fizycznych i wystawa biało-czarnych fotografii okolic Wiednia. Zwiedzanie od godz. 18 do 22. Udział w Nocy Muzeów weźmie też Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, czyli ośrodek islamu z meczetem zlokalizowany w Poznaniu przy ul. Biedrzyckiego 13. Ponadto będzie można zwiedzić od godz. 17 do północy wnętrza kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo oraz ekspozycję Rezerwatu Archeologicznego Genius loci. Przestrzenie na trzy godziny (od godz. 17 do 20) otworzą się w Mieszkaniu-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny. Znajduje się ono na ul. Gajowej 4/8. Własną ekspozycję zaprezentuje też Muzeum Archidiecezjalne w Poznaniu. Zaprasza do oglądania wystaw pt. „Jerzy Nowosielski. Ikona i abstrakcja” oraz „A słowo stało się ciałem”.
W ramach Nocy Muzeów Rogalowe Muzeum Poznania zaprasza na pokazy w promocyjnej cenie (19 zł). Odbywać się będą, co godzinę o pełnych godzinach od godz. 19 do 22. To okazja na m.in. wspólny wypiek rogali świętomarcińskich przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Tajniki Muzeum Farmacji będą dostępne od godz. 17 do 23 na wystawie stałej.
Szczegółowy program będzie podany bliżej daty imprezy (20 maja 2023 roku).
Czytaj też: Kultowy klub muzyczny w Poznaniu powrócił po remoncie. Grała tu niejedna gwiazda