Ważne

Kultowy klub muzyczny w Poznaniu powrócił po remoncie. Grała tu niejedna gwiazda

Klub ma już 27 lat. Blue Note był w remoncie od maja 2022 roku. Efekt prac można już oglądać. Pierwsi muzycy wystąpili w nowej przestrzeni. Latami występowali tu m.in. najbardziej zasłużeni wykonawcy jazzowi z polski i zagranicy.

Blue Note – kawał poznańskiej historii

Klub muzyczny Blue Note założono w walentynki 14 lutego 1998 roku przez Leszka i Mirosławę Łuczaków. Pierwszym koncertem był występ Kwartetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego – nestora polskiego jazzu. Blue Note stał się miejscem, na które przyjeżdżała światowa czołówka jazzu. Poza tym w historii zapisał się Blue Note Poznań Competition, czyli konkurs dla młodych jazzmanów. Był też przestrzenią dla kultowej Ery Jazzu, tworzonej przez Dionizego Piątkowskiego.

Blue Note zaadaptowano w dawnych pomieszczeniach kotłowni ogrzewającej Zamek Cesarski. Występowały tu sławy polskie i zagraniczne: m.in.: Kenny Garrett, Dave Holland, Brad Mehldau, Richard Galliano, Christian McBride, Kurt Elling, Ravi Coltrane, Al Foster, Dave Liebman, John Abercrombie, Eddie Henderson. A także: Randy Brecker, Mike Stern, Dave Douglas, Scott Henderson, John Scofield, Pat Metheny, David Murray, Joey de Francesco, Billy Harper, Ernie Watts, Jack DeJohnette, E.S.T.Trio, Yellowjackets, Jeff Ballard, Chico Freeman, James Carter, Buster Williams, Cindy Blackman Santana.

Z racji „klubu otwartego”, czyli niezamykającego się na jeden gatunek, pojawiali się też wykonawcy z innych kręgów muzycznych takich jak: blues, soul, flamenco, acid jazz, hip-hop, reggae, muzyka celtycka, etniczna i kabaretowa.

Na scenie pojawiali się m.in. Huun Huur Tu, Septeto National, Cracow Klezmer Band, Zion Train, Joe Bonamassa, Rafael Cortes, Kroke i wielu innych. Co więcej, w Blue Note rejestrowano nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Niektóre z nagranych koncertów, wydano w formie albumów.

Remont kultowego klubu w Poznaniu

Od maja 2022 roku w klubie trwał remont. Odnowiony Blue Note można było ujrzeć już 18 kwietnia, ale to właśnie 20 kwietnia można uznać za prawdziwy test nowej przestrzeni. Wówczas odbyły się tam trzy koncerty w ramach Next Fest.

Pierwszy zagrał VHS, zespół poruszający się w różnych gatunkach muzycznych: electro pop i indie rock. Na scenie zjawiła się też pracująca nad płytą Marissa (wcześniej tworzyła teksty m.in. dla Dody, Krystiana Ochmana i Sary James). Ostatnim koncertem był energiczny występ postpunkowego, poznańskiego zespołu Izzy & the Black Trees. W ich koncercie słychać wpływy m.in. PJ Harvey i Patti Smith. Do nowej, pięknie wyremontowanej przestrzeni wprowadzili trochę „rockowego brudu” z najnowszej płyty „Revolution Comes In Waves”. Potwierdzili, że w klubie brzmi świetnie też mocniejsze granie.

Zobacz zdjęcia z wyremontowanego wnętrza Blue Note:

Czytaj też: Najciekawsze muzyczne festiwale w Poznaniu. Wiosna wzywa do tańca i śpiewu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl