Kluczowa zmiana na prestiżowym festiwalu. „Animator” z nową dyrektorką

Tegoroczna edycja „Animatora” ma nową dyrektorkę. Została nią Adriana Prodeus. Zeszłego lata Estrada Poznańska zakończyła współpracę z pomysłodawcą festiwalu, Marcinem Giżyckim, co nie spodobało się części środowiska kultury.

Największe święto animacji w Polsce: 21-25 czerwca

„Animator” to jednej z największych festiwali poświęconych animacji na świecie. W Polsce z jego renomą nie może konkurować żadne inne wydarzenie filmowe skupiające się na wyświetlaniu dzieł animowanych. Jednym z pomysłodawców był reżyser filmów dokumentalnych i animowanych, historyk sztuki i filmu Marcin Giżycki. Zmarł 22 października 2022 roku.

W lipcu ze współpracy z Marcinem Giżyckim zrezygnowała Estrada Poznańska. Nie spodobało się to środowisku filmowemu, kulturalnemu i akademickiemu. Oburzona część stworzyła wówczas zbiórkę podpisów pod petycją z żądaniem przywrócenia Marcina Giżyckiego na jego stanowisko.

– Przez lata swojej pracy przy festiwalu Marcin Giżycki sprawił, że „Animator” stał się miejscem, w którym publiczność może zobaczyć najważniejsze światowe produkcje animowane z ostatnich lat. Na festiwal przyjeżdżają twórcy i goście z całego świata. Festiwal stał się dla branży filmu animowanego i publiczności przestrzenią spotkań, wymiany myśli, nawiązywania współpracy zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym – pisali w petycji.

Marcin Giżycki od 2008 roku współtworzył Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator”. Ten w 2017 roku stał się pierwszym i jest jak dotąd jedynym w Polsce festiwalem filmów animowanych kwalifikującym do prestiżowej nagrody filmowej – Oscara. Sygnatariusze petycji bali się, że festiwal utraci swoją renomę.

Decyzję o odwołaniu z funkcji dyrektora podjęła Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej, która stwierdziła, że „Animator potrzebował zmiany i większego zaangażowania na stanowisku dyrektora artystycznego”.

– Czekaliśmy z ogłoszeniem nowej dyrektorki festiwalu z szacunku dla pamięci Marcina Giżyckiego. W mojej ocenie niewłaściwym by było celebrować przyszłość i ogłaszać nową osobę na konferencji przy tak bliskiej korelacji z datą śmierci Marcina. Uznałam, że nadszedł czas zmiany. Minęło w końcu 15 lat i stwierdziłam, że kolejna edycja powinna być ukierunkowana przez wizję nowej osoby – mówi nam Małgorzata Kempa, dyrektorka Estrady Poznańskiej.

Nową dyrektorką została Adriana Prodeus. Zmarły w 2022 roku Marcin Giżycki zostanie uhonorowany sekcją „Retrospektywy”. Będzie można zobaczyć jego reżyserski dorobek artystyczny. Jedna z nagród dla studentów ma nosić też jego imię.

– Adriana Prodeus była obecna przy „Animatorze” od samego początku. Była selekcjonerką, prowadziła też Animatora Pro. Poza tym jest krytyczką filmową i sztuki. Jest dość mocno osadzona w środowisku filmowym. Przekonała mnie jej koncepcja i wizja rozwoju festiwalu, i myślenia o nowych odbiorcach, dla których animacja nie jest dziwnym odłamem sztuki. Chcemy z nią współpracować teraz i później, bo jedna edycja to na pewno za mało na pełne przedstawienie swojej wizji – dodaje Małgorzata Kempa.

Zmiany w „Animatorze” 2023

16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” powstaje we współpracy z Adrianą Prodeus. Krytyczką filmową i sztuki, która z festiwalem współpracuje od jego pierwszej edycji (2008 r.). Brała udział jako selekcjonerka, moderatorka i uczestniczka debat. Prowadziła też galę rozdania nagród w 2009 roku. Specjalizuje się w awangardzie i filmie animowanym. Wykłada w Instytucie Sztuki PAN. Przez ostatnie 3 lata była również selekcjonerką Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

– Festiwale są robione dla widzów. Każdy z nich przechodzi zmiany. Nie pracuje się na nich dożywotnio i ja też nie będę dyrektorką do emerytury. To po prostu przygoda, która jest bardzo intensywna. Trzeba być na bieżąco z kinem, a także oglądać mnóstwo filmów, co zresztą od lat robię, jako krytyczka filmowa. Dużo zawdzięczam Marcinowi, bo gdyby nie on i festiwal, który współtworzył, to moje wyobrażenie o animacji byłoby zupełnie inne. Śp. Marcin Giżycki i śp. Wojciech Juszczak stworzyli coś, co zmieniło postrzeganie animacji w tej części Europy. Wielu zagranicznych twórców umieściło Poznań na filmowej mapie. Czuję się pokoleniem wychowanym przez „Animatora” i mam nadzieję, że pozostanę wierna jego idei – mówi nam Adriana Prodeus.

Nowością tegorocznej edycji będzie sekcja „Kryształy Anime”, która poświęcona jest animacji z Japonii oraz Korei Południowej. Gośćmi specjalnymi będzie wielokrotnie nagradzany autor kultowego „Trio z Belleville”, Sylvain Chomet oraz nominowana do Oscara 2023 za animację „My Years of Dicks” – Sara Gunnarsdottir. Łącznie zgłoszono 3250 filmów animowanych, w tym rekordowe 77 filmów pełnometrażowych. Poza tym widzowie zobaczą 1438 debiutów, 2875 premier, 1423 filmy studenckie, aż 60 proc. zgłoszonych filmów, stworzyły kobiety.

Pokazy filmowe w Kinie Muza w Poznaniu prezentowane będą od 21 do 25 czerwca 2023 roku. W Pawilonie w starym korycie Warty natomiast odbędą się wydarzenia interdyscyplinarne. Pokazy online będzie można obejrzeć od 26 do 30 czerwca.

Od 2017 roku „Animator” jest festiwalem kwalifikującym do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej Oscar. Animowany film krótkometrażowy, który otrzyma Grand Prix festiwalu ma ułatwioną drogę do nominacji w Hollywood.

Seanse w Kinie Muza (fot. Łukasz Gdak)

Czytaj też: Oscary 2023. Wszystkie filmy krótkometrażowe w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl