Zielona Rzeka stworzy przejście przez Targi na osi wschód-zachód, czyli od Głogowskiej do Śniadeckich. Piesi nie będą już musieli obchodzić całego terenu MTP, będzie można przejechać po ścieżce rowerowej, powstanie też w ten sposób dojście do Centrum Muzyki, którego planowanie już się rozpoczyna. Inwestycja ta jest elementem szerszej filozofii odbetonowania Targów i otwarcia ich na miasto.
Zielona Rzeka będzie nowym ekologicznym terenem, który ma otworzyć Targi dla mieszkańców. Poza nowymi drzewami i krzewami, które pojawią się dzięki temu w centrum, teren ten będzie ważny komunikacyjnie. Stworzy bowiem łatwe przejście między Głogowską a Śniadeckich, które dziś wymaga okrążenia Targów. Zielona Rzeka wynika z nowej filozofii, jaką przyjął zarząd MTP.
Zielona rzeka to część projektu otwarcia terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich na miasto. Teren został podzielony na część wystawienniczą i miejską. To zmiana z zamkniętego, biznesowego charakteru na przestrzeń ogólnodostępną i inkluzywną będąca podyktowana transformacją, którą przechodzi obecne branża targowa, a która wpływa na działalność targów i ich funkcje w przestrzeniach fizycznych. W jej następstwie targi stają się także miejscem spędzania czasu wolnego, rozrywki, kultury i przede wszystkim miejscem spotkań – przekazało nam Biuro Prasowe MTP.
Aranżacje roślinne wraz ze ścieżką rowerową wzdłuż pawilonu Poznań Congress Center, przy placu Powszechnej Wystawy Krajowej i pomiędzy pawilonami 1 i 2 powstaną w ciągu najbliższych miesięcy.
Inwestycja powinna zakończyć się w trzecim kwartale roku. W kolejnym etapie Targi przewidują także stworzenie koncepcji zieleni na osi północ-południe. W 2022 powstała już pierwsza część – ogród kieszonkowy na skwerze między pawilonem nr 5 a Iglicą. Rabata ma powierzchnię 370 metrów kwadratowych. Posadzono tam m.in. lipę drobnolistną, cis pośredni, lilak Meyera ‘Palibin’, ‘Kuntayi’ i ognik szkarłatny.
Zielona rzeka przyczyni się do poprawy jakości powietrza na terenie targów, dzięki jego ochłodzeniu w upalne dni i redukcji zanieczyszczeń. Ograniczenie części betonowej nawierzchni spowoduje też lepszą retencję wody. Nasadzenia będą prowadzone w duchu bioróżnorodności. W planach są drzewa, ale także trawy i byliny, w tym także odmiany miododajne, które przyciągają owady – dodaje Karolina Nawrot z biura prasowego MTP