Z okazji setnych urodzin dla miłośników teatru przygotowano wiele premier i atrakcji.
W piątek odbyła się premiera „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. To jedna z ważniejszych premier przygotowanych na stulecie teatru. Została trochę przerobiona pod współczesnego widza. Były teraźniejsze stroje i trochę podrasowany tekst, aczkolwiek wszystko w temacie polskości. Można było zobaczyć, jak 120 letni tekst jest aktualny również dziś.
W pierwszy weekend grudnia wystawiony zostanie komediodramat „Jednooki król” konfrontujący dwie przeciwstawne postawy – kontestatora politycznej rzeczywistości i stróża prawa. Roli reżyserki tego kameralnego spektaklu podjęła się tym razem aktorka Teatru Nowego – Antonina Chorosz. W przedstawieniu wystąpią : Edyta Łukaszewska, Anna Toporski, Sebastian Grek, Andrzej Niemyt i Dariusz Pieróg.
W świecie, w którym zanika umiejętność zwykłej rozmowy, trudno marzyć o kulturze dyskusji. Chcemy, by właśnie teatr był miejscem, w którym podczas każdego spektaklu możemy przywracać wrażliwość na spotkanie, rozmowę i na to, że dialog z kimś, kto myśli inaczej, może oznaczać wzajemny rozwój, a niekoniecznie – walkę. W tę właśnie wizję wpisują się wydarzenia, które zaplanowaliśmy dla Państwa na nadchodzące jesienno-zimowe miesiące – informuje Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu.
Dopełnieniem sezonu stulecia będą premiery 2023 roku, m. in. w reżyserii Jana Klaty, Zdenki Pszczołowskiej, Michała Telegi.
Zachęcamy do uważnego śledzenia repertuaru i celebrowania razem z zespołem Teatru Nowego tego wyjątkowego czasu otwarcia na nowe stulecie. Życzymy Państwu i samym sobie, abyśmy zachowali przestrzeń i czas na dialog – krytyczny, niecenzurowany, pełen twórczej wolności i pasji. By teatr – zwłaszcza Teatr Nowy – dostarczał niezmiennie, prócz wartości intelektualnych, także najprostszych emocji i wzruszeń. I byśmy – niezależnie od poglądów – mogli spojrzeć sobie w oczy i porozmawiać. Choćby i o tym, co się wydarzyło w teatrze – dodaje Piotr Kruszczyński.
Pierwszy spektakl w Teatrze Nowym został pokazany w 1923r. Najciekawsze lata działalności teatru przypadły na 1927/1928, kiedy do Poznania przyjechał Edmund Wierciński razem z aktorami grona Redutu. Stworzyli oni teatr eksperymentatorski i awangardowy, ale przez małe zainteresowanie, działali niestety tylko rok.