Coraz mniej osób chce być dawcą organów

Przeszczep serca czy nerki, to często szansa na drugie życie. Niestety z roku na rok liczba potencjalnych dawców maleje. Dlatego tak ważne są takie kampanie społeczne jak ta „Drugie Życie” Po raz 15. jej edycję wystartowała w Wielkopolsce. Młodzi ludzie dowiedzieli się, jak ze strony medycznej, etycznej i prawnej wygląda aspekt przeszczepiania narządów w Polsce.

Uczniowie dowiedzieli się, kto może zostać dawcą organów

Około 200 uczniów (na żywo) i 100 (online) z 32 szkół w Wielkopolsce rozmawiało o transplantologii w Polsce. Szkolenie odbyło się w ramach początku 15. edycji akcji „Drugie życie”, która promuje dyskusję o przeszczepianiu narządów. Informuje także o korzyściach, które niesie ta terapia. Młodzież dowiedziała się między innymi kto może zostać dawcą organów, co jest głównym problemem transplantologii w Polsce i jak wygląda życie po transplantacji.

Na szkoleniu poruszamy kwestie medyczne przeszczepiania narządów, ale także mamy ekspertów w zakresie zagadnień prawnych i etycznych. Pokazujemy młodym ludziom ideę transplantacji z różnych perspektyw i co ważne, stwarzamy im przestrzeń do zadawania pytań. W takiej interaktywnej relacji młodzież jest w stanie wyjaśnić wszystkie swoje wątpliwości” – mówi prof. Maciej Głyda, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej.

Uczniowie rozdali 1 250 000 oświadczeń woli

Pierwsza edycja kampanii wystartowała w roku szkolnym 2008/09 w Wielkopolsce. Od tamtej pory do akcji promującej rozmowę o oświadczeniach woli i świadomym dawstwie narządów przystąpiło 8 kolejnych województw (małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie). Prawie pół miliona uczniów z 930 szkół średnich rozdało 1 250 000 oświadczeń woli.

Przeszczepy w Polsce

W tym roku (2022) do końca września w Polsce odbyły się 984 przeszczepy od zmarłych dawców. W rekordowych latach było ich rocznie około 1600. Pod koniec 2016 r. rekordzista czekał na szansę na drugie życie cztery lata, w 2020 już dwanaście. Dziś na przeszczep czeka 1837 osób.

Marianna Anders
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl