Miasto ma znaleźć teatrowi nowe pomieszczenia na działalność administracyjną oraz artystyczną. Zastępca prezydenta Poznania osobiście zwróci się również do rektor Akademii Muzycznej, aby przesunęła termin, który wyznaczyła na wyprowadzkę teatru z Olimpii.
WYRZUCENI NA BRUK
W przeddzień 10-lecia swojej działalności artyści i artystki z teatru Scena Robocza dowiedzieli się, że będą zmuszeni opuścić swoją siedzibę. Taką decyzję, mimo wcześniejszych zapewnień o nienaruszalności teatru, podjęła rektor Akademii Muzycznej. W historii swojej działalności teatr wyprodukował prawie 40 premier i blisko 1000 wydarzeń kulturalnych, takich jak spektakle, warsztaty, wystawy czy koncerty.
WSPARCIE MIESZKAŃCÓW
Był on również dofinansowany dzięki mieszkańcom, którzy zagłosowali w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, by zainwestować pieniądze w remont Olimpii. Teatr wydał na ten cel 2 miliony złotych. Miasto również finansowo wsparło stowarzyszenie. W poprzednim roku teatr otrzymał z budżetu Poznania 600 tysięcy złotych na działalność. Teraz jednak, bez siedziby nie ma możliwości, by dalej działać.
W obronie teatru stanął między innymi Paweł Sowa, poznański radny, który stosowną interpelację napisał do prezydenta miasta.
Teatrowi bez siedziby grozi śmierć. Celowo używam tego słowa, by uzmysłowić zarówno Pani Rektor, jak i Panu Prezydentowi konsekwencje nagłego wyrzucenia Sceny Roboczej z budynku Olimpii. Budynku, który przecież był i jest, podobnie jak Akademia Muzyczna, własnością publiczną. – napisał Paweł Sowa.
MIASTO POMOŻE
Jak się okazuje, przedstawiciele miasta już podjęli pewne działania, dzięki którym teatr będzie mógł dalej istnieć. Przede wszystkim Miasto ma znaleźć miejsce, w którym stowarzyszenie będzie mogło przechowywać swoje rekwizyty czy kostiumy. Dodatkowo ma również wskazać miejsce, gdzie teatr mógłby realizować działalność administracyjną.
Miasto ma również ustalić ze stowarzyszeniem, jakiego miejsca potrzebuje ono na działalność artystyczną, a następnie takie miejsce udostępnić. Wsparcia teatrowi ma udzielić także Wydział Kultury. Co więcej, zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski osobiście zwróci się do rektor Hanny Kostrzewskiej z prośbą o wydłużenie czasu na wyprowadzkę teatru. Miasto zapewnia, że podobnie, jak przez ostatnie 10 lat, dalej będzie wspierać Scenę Roboczą.
Pragnę zapewnić, że przez cały ten czas Scena cieszyła się zaufaniem i wsparciem Miasta. Miasto poprzez Wydział Kultury finansowało projekty artystyczne oraz koszty opłat czynszowych i eksploatacyjnych, a także remontów. Działalność Sceny Roboczej uznaję za wartościową zarówno w aspekcie artystycznym, jak i społecznym. Dlatego w imieniu Miasta deklaruję, że nadal będzie ono partnerem Sceny tak, jak był nim przez ostatnie 10 lat jej działalności. – poinformował Jędrzej Solarski.