Nowoczesne sygnalizatory akustyczne pomogą niewidomym przejść przez jezdnię. Podpowiedzą ile pasów jest do przejścia i poinformują o wyspie między nimi.
Na sygnalizację akustyczną przy przejściach dla pieszych składają się przede wszystkim głośniki, emitujące dźwięk, który naprowadza osobę niewidomą na sygnalizator – wyjaśnia Tomasz Majchrzak z ZDM.
Głośność sygnalizatora jest automatycznie dostosowywana do natężenia dźwięków otoczenia. Urządzenia posiadają także przyciski o dodatkowych funkcjach. Po ich dotknięciu pieszy jest informowany pojedynczym dźwiękiem. W momencie kiedy zapali się zielone światło przycisk zaczyna wibrować.
Z boku urządzenia zostały umieszczone trójwymiarowe piktogramy. Te wypukle oznaczenia to swojego rodzaju „mapa” przejścia dla pieszych. I tak, dzięki niej, osoba niewidoma lub niedowidząca dowie się ile pasów jezdni ma do pokonania. Piktogramy pokazują również, z której strony na przejście wjeżdżają samochody.
Z nowoczesnej sygnalizacji można korzystać między innymi na skrzyżowaniach ul. Murawa i Słowiańskiej, Garbary i Estkowskiego oraz Pułaskiego i al. Wielkopolskiej. Do końca lipca podobne urządzenia pojawią się na skrzyżowaniu ul. Naramowickiej i Serbskiej.
Akustyczne sygnalizatory to nie jedyne ułatwienie dla osób niepełnosprawnych w mieście. Na Starym Rynku, przy Katedrze i Stadionie znajdują się specjalne makiety dotykowe. Dzięki nim osoby z dysfunkcją wzroku mogą zapoznać się z konstrukcją i kształtem budynków.