Muzyczny pociąg ruszy w trasę. Przed nami Festiwal Blues Express

Wielkimi krokami zbliża się 34. edycja Festiwalu Blues Express. W tym roku muzyczny pociąg wyruszy na trasę z Poznania do Zakrzewa w sobotę 4 lipca. To jedyny festiwal w Polsce łączący bluesa z koleją.

Blues Express ikoną Wielkopolski

Festiwal Blues Express każdego roku gromadzi kilkutysięczną publiczność.

– Blues Express to impreza, która stała się wizytówką naszego regionu. Przyciąga fanów nie tylko z regionu, ale też i spoza Wielkopolski. Jest to również możliwość podróży w taki zakątek Wielkopolski, do którego nie wszyscy by dotarli, bo Zakrzewo to pogranicze z Pomorzem, ale też miejsce historycznie bardzo dla nas ważne, ponieważ przez długi czas była to siedziba Rodła – podkreśla Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Blues Express to impreza nie tylko dla fanów tego rodzaju muzyki. Miłośnicy kolei, szczególnie parowozów, również znajdą dla siebie coś ciekawego. Formuła festiwalu jest niezmienna od lat, start odbywa się na Dworcu Letnim w Poznaniu. Pociąg jedzie do Zakrzewa, gdzie grany jest koncert finałowy.

– Mija 25 lat od momentu, kiedy jeździmy z Poznania. W tym roku zupełną nowością będzie koncert na dworcu w Obornikach. Od ubiegłego roku gramy też na dworcu w Lipce Krajeńskiej, do którego dociera już pusty pociąg, bo tu jest przygotowywany do drogi powrotnej. Od lat wzbudzało to zainteresowanie mieszkańców, dlatego zaproponowaliśmy koncert również i w tym miejscu – tłumaczy Henryk Szopiński, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Blues Express.

Na trasie festiwalu pojawi się zabytkowy parowóz. To możliwe dzięki Parowozowni Wolsztyn, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Kolejom Wielkopolskim.

– Cieszę się, że Koleje Wielkopolskie mogą być muzyczne. Już od 15 lat, kiedy tylko można było, to jechaliśmy. Będziemy mogli nie tylko słuchać bluesa, ale też nie zabraknie pary. Jesteśmy już przygotowani do przejazdu – zaznacza Marek Nitkowski, prezes Kolei Wielkopolskich.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Strefa Kultury w Zakrzewie.

Tegoroczny plan

W tym roku wszystko rozpocznie się 3 lipca w Pile. Tam odbędzie się koncert bluesowy nad Jeziorem Płotki. Będzie to oficjalne rozpoczęcie i jednocześnie zapowiedź tego, co będzie się działo następnego dnia. Zagrają Dusty Highway oraz Alex Dolgov Trio. Początek koncertu o godz. 19. 00.

W sobotę 4 lipca festiwal przeniesie się do Poznania. Dokładnie o 11:48 z Dworca Letniego odjedzie kultowy pociąg festiwalowy, ale wcześniej zagra After Blues. Nowością będzie koncert w Obornikach – Blues Baloon. W Rogoźnie będzie można usłyszeć Dodge Boogie, w Chodzieży Alex Dolgov Trio, w Pile The Road Dogs, Krajence WMW Band, Zakrzewie The East Coasters i Lipce Dusty Highway.

Finałowy koncert w amfiteatrze leśnym nad Jeziorem Proboszczowski w Zakrzewie rozpocznie się o godz. 19.00. Na scenie pojawią się goście z Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz czołówka polskiej sceny bluesowej.

Kawał muzycznej historii

Blues Express to od lat jeden z ważniejszych festiwali muzycznych w kraju. Kluczowym elementem całego wydarzenia jest przejazd specjalnego pociągu, który gwarantuje nie tylko dobrą zabawę, ale przede wszystkim promowanie muzyki bluesowej.

Każdego roku wszystko zaczyna się w Pile. Tam grany jest trzygodzinny koncert. Następnego dnia na dworcu w Poznaniu, w samo południe, rozpoczyna się główny dzień festiwalu. Skład wagonów Blues Expressu obowiązkowo ciągnie parowóz. Bluesa, można usłyszeć nie tylko podczas jazdy pociągu, ale również na siedmiu kolejnych stacjach: w Poznaniu, Obornikach, Rogoźnie Wlkp., Chodzieży, Pile, Krajence, Złotowie i Zakrzewie. Każda stacja to inny koncert.

Podsumowanie odbywa się nad Jeziorem Proboszczowskim, gdzie grany jest koncert finałowy.

Czytaj także: Takiej atrakcji na Ławicy jeszcze nie było. Amerykański Dzień Niepodległości

Aleksandra Wróblewska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl