Ma ponad 7 tys. m kw. i będzie służyć do ostatniego etapu składania autobusów miejskich. W gm. Środa Wlkp. Solaris Bus&Coach otworzył właśnie nową halę produkcyjną.
Nowa inwestycja firmy Solaris powstała na terenie gminy Środa Wielkopolska. Producent od 1998 roku prowadzi tam już główną spawalnię stalowych szkieletów autobusów i trolejbusów. Uruchomiona hala o powierzchni ponad 7 tys. mkw. będzie wykorzystywana do końcowego montażu autobusów miejskich. Do tej pory etap ten odbywał się wyłącznie w zakładzie w Bolechowie pod Poznaniem. Od teraz produkcja będzie prowadzona równolegle w obu lokalizacjach. Dzięki temu moce wytwórcze Solarisa zwiększą się o około 500 pojazdów rocznie. Firma zakłada, że dzięki temu w kolejnych latach będzie mogła osiągnąć poziom produkcji i sprzedaży sięgający 2 tys. autobusów rocznie.
Nowa inwestycja oznacza również nowe miejsca pracy. W zakładzie zatrudnienie znalazło już blisko 300 osób. Z kolei u współpracujących z Solarisem firm z regionu ma powstać jeszcze kilkaset kolejnych etatów.
W 2025 roku producent dostarczył klientom 1631 pojazdów. Aż 86 proc. z nich stanowiły autobusy nisko- i zeroemisyjne, w tym modele bateryjne, wodorowe oraz trolejbusy. Spółka podkreśla, że od lat utrzymuje pozycję jednego z europejskich liderów w tym segmencie, odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na ekologiczny transport publiczny.
– Inwestujemy w rozwój naszych mocy produkcyjnych i portfolio produktowego, aby odpowiadać na rosnące zapotrzebowanie na zrównoważony transport w Europie i na nowych rynkach – podkreśla Agata Stańda, prezes zarządu Solarisa.
To nie koniec inwestycji
Podczas prezentacji nowej hali firma zapowiedziała także budowę kolejnego zakładu produkcyjnego w gminie Środa Wielkopolska. Na potrzeby tej inwestycji zabezpieczono już 47 hektarów gruntów. Nowa fabryka, w której mają być produkowane m.in. autobusy międzymiastowe, ma rozpocząć działalność w 2029 roku.



Czytaj także: Jest najczęstszym męskim nowotworem. Dzień Świadomości Raka Prostaty












