Takiej atrakcji na Ławicy jeszcze nie było. Amerykański Dzień Niepodległości

Koncerty, atrakcje, pokaz fajerwerków. Tak będą wyglądać obchody Dnia Niepodległości, upamiętniające 250. rocznicę powstania Stanów Zjednoczonych. Odbędą się na lotnisku Ławica już 3 lipca.

250. rocznica uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone przypada 4 lipca, jednak w Poznaniu jego obchody zorganizowane będą już dzień wcześniej. Wyjątkowy piknik odbędzie się na lotnisku Ławica dzięki wsparciu samorządu i prezydenta Miasta Poznania. W organizację włączy się Estrada Poznańska i V Korpus Armii Amerykańskiej. Na całym świecie żaden inny garnizon nie przygotowuje takiego wydarzenia.

– To wyróżnienie, że mogę dziś stanąć tu i ogłosić obchody 250 lat niepodległości Stanów Zjednoczonych. Dlaczego Poznań? Ponieważ to więcej niż tylko lokalizacja. To partner, miasto, które ciepło powitało naszych żołnierzy, z dużą przyjaźnią oraz czymś, co powoduje, że nasze relacje są czymś głębszym niż tylko zapis na papierze – mówi płk Jeremy A. McHugh, dowódca Armii Amerykańskiej w Polsce. – Dla amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce, to 250-lecie to bardzo wyjątkowa data. Są bardzo daleko od swoich domów, od prawdziwego amerykańskiego barbecue. Stąd też pomysł, by ten dom przynieść im tutaj, do Poznania – dodaje.

McHugh nawiązał też do Tadeusza Kościuszko. To jego imię nosi baza Amerykanów. On zbudował niepodległość amerykańską. Jego życie jest dowodem przyjaźni między Polską a Stanami Zjednoczonymi i podwalinami powstania Stanów Zjednoczonych.

Zgrają i zaśpiewają. Będzie też wybuchowo

Wydarzenie powstaje we współpracy z Estradą Poznańską. Podczas festiwalu „America 250” wystąpią artyści z Polski i z całego świata, w tym American Authors, amerykański zespół rockowy, który zdobywa szczyty list przebojów; Cassadee Pope, wielokrotnie nagradzana gwiazda amerykańskiej muzyki country; Sara James, wschodząca gwiazda międzynarodowej sceny muzycznej z Polski i Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, czołowa polska orkiestra wojskowa. W programie rozrywkowym na miejscu znajdą się również wystawy sprzętu wojskowego, stoiska z jedzeniem i napojami oraz strefa atrakcji dla dzieci i rodzin.

Wieczór zakończy się światowej klasy pokazem fajerwerków, godnym 250. rocznicy powstania Stanów Zjednoczonych.

– Część lotniska nie jest wykorzystywana do operacji lotniczych, dlatego wydzieliliśmy ją i przygotowaliśmy do organizowania eventów. Pierwszym z nich jest właśnie święto 250-lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych. Na koniec pikniku odbędzie się pokaz fajerwerków. Jesteśmy z tego naprawdę dumni, bo nigdy nie udało się jeszcze zorganizować pokazu fajerwerków na funkcjonującym lotnisku. Z kolei nasi przyjaciele z Ameryki uważają, że nie ma pikniku, który mógłby odpowiednio uczcić ich święto, bez fajerwerków. Najwyższe fajerwerki będą latały 250 m nad ziemią – mówi Marcin Drzycimski, Dyrektor Pionu Strategii i Rozwoju w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica.

Jak dotrzeć na piknik?

Wejście na wydarzenie będzie od ul. Łobżenickiej, w pobliżu przystanku autobusowego „Tatrzańska”. Wszyscy, którzy zakupią bilety, mogą 3 lipca bezpłatnie poruszać się po mieście komunikacją miejską oraz specjalnie podstawionym autobusem nr 106 od godz. 13:00 do 2:00 następnego dnia. Od godz. 13:00 do 2:00 w nocy będzie kursował bezpłatny autobus wahadłowy między parkingiem przy Hipodromie Wola a miejscem imprezy. Na Hipodromie Wola powstanie też parking. Za pozostawienie na nim auta zapłacić będzie trzeba 30 zł.

Bilety na wydarzenie kosztują 10 zł, a dzieci poniżej 3 lat mogą wejść za darmo. Wejściówki dostępne są na stronie tobilet.pl.

Czytaj także: Chcą promować turystykę, dlatego łączą siły. Koleją pojedziemy w każdy zakątek regionu

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl