Koncerty, atrakcje, pokaz fajerwerków. Tak będą wyglądać obchody Dnia Niepodległości, upamiętniające 250. rocznicę powstania Stanów Zjednoczonych. Odbędą się na lotnisku Ławica już 3 lipca.
250. rocznica uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone przypada 4 lipca, jednak w Poznaniu jego obchody zorganizowane będą już dzień wcześniej. Wyjątkowy piknik odbędzie się na lotnisku Ławica dzięki wsparciu samorządu i prezydenta Miasta Poznania. W organizację włączy się Estrada Poznańska i V Korpus Armii Amerykańskiej. Na całym świecie żaden inny garnizon nie przygotowuje takiego wydarzenia.
– To wyróżnienie, że mogę dziś stanąć tu i ogłosić obchody 250 lat niepodległości Stanów Zjednoczonych. Dlaczego Poznań? Ponieważ to więcej niż tylko lokalizacja. To partner, miasto, które ciepło powitało naszych żołnierzy, z dużą przyjaźnią oraz czymś, co powoduje, że nasze relacje są czymś głębszym niż tylko zapis na papierze – mówi płk Jeremy A. McHugh, dowódca Armii Amerykańskiej w Polsce. – Dla amerykańskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce, to 250-lecie to bardzo wyjątkowa data. Są bardzo daleko od swoich domów, od prawdziwego amerykańskiego barbecue. Stąd też pomysł, by ten dom przynieść im tutaj, do Poznania – dodaje.
McHugh nawiązał też do Tadeusza Kościuszko. To jego imię nosi baza Amerykanów. On zbudował niepodległość amerykańską. Jego życie jest dowodem przyjaźni między Polską a Stanami Zjednoczonymi i podwalinami powstania Stanów Zjednoczonych.
Zgrają i zaśpiewają. Będzie też wybuchowo
Wydarzenie powstaje we współpracy z Estradą Poznańską. Podczas festiwalu „America 250” wystąpią artyści z Polski i z całego świata, w tym American Authors, amerykański zespół rockowy, który zdobywa szczyty list przebojów; Cassadee Pope, wielokrotnie nagradzana gwiazda amerykańskiej muzyki country; Sara James, wschodząca gwiazda międzynarodowej sceny muzycznej z Polski i Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, czołowa polska orkiestra wojskowa. W programie rozrywkowym na miejscu znajdą się również wystawy sprzętu wojskowego, stoiska z jedzeniem i napojami oraz strefa atrakcji dla dzieci i rodzin.
Wieczór zakończy się światowej klasy pokazem fajerwerków, godnym 250. rocznicy powstania Stanów Zjednoczonych.
– Część lotniska nie jest wykorzystywana do operacji lotniczych, dlatego wydzieliliśmy ją i przygotowaliśmy do organizowania eventów. Pierwszym z nich jest właśnie święto 250-lecia niepodległości Stanów Zjednoczonych. Na koniec pikniku odbędzie się pokaz fajerwerków. Jesteśmy z tego naprawdę dumni, bo nigdy nie udało się jeszcze zorganizować pokazu fajerwerków na funkcjonującym lotnisku. Z kolei nasi przyjaciele z Ameryki uważają, że nie ma pikniku, który mógłby odpowiednio uczcić ich święto, bez fajerwerków. Najwyższe fajerwerki będą latały 250 m nad ziemią – mówi Marcin Drzycimski, Dyrektor Pionu Strategii i Rozwoju w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica.
Jak dotrzeć na piknik?
Wejście na wydarzenie będzie od ul. Łobżenickiej, w pobliżu przystanku autobusowego „Tatrzańska”. Wszyscy, którzy zakupią bilety, mogą 3 lipca bezpłatnie poruszać się po mieście komunikacją miejską oraz specjalnie podstawionym autobusem nr 106 od godz. 13:00 do 2:00 następnego dnia. Od godz. 13:00 do 2:00 w nocy będzie kursował bezpłatny autobus wahadłowy między parkingiem przy Hipodromie Wola a miejscem imprezy. Na Hipodromie Wola powstanie też parking. Za pozostawienie na nim auta zapłacić będzie trzeba 30 zł.
Bilety na wydarzenie kosztują 10 zł, a dzieci poniżej 3 lat mogą wejść za darmo. Wejściówki dostępne są na stronie tobilet.pl.



Czytaj także: Chcą promować turystykę, dlatego łączą siły. Koleją pojedziemy w każdy zakątek regionu












