Dwa duże przedsiębiorstwa łączą siły. Dzięki temu ludzie nie stracą pracy

Poznańskie zakłady Cegielskiego łączą się z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi. Umowę w tej sprawie podpisano w poniedziałek w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Dzięki połączeniu powstaną Wielkopolskie Zakłady Pancerne Hipolita Cegielskiego. Co dokładnie oznacza ta fuzja?

Pierwsze rozmowy o połączeniu zakładów rozpoczęły się kilka miesięcy temu. Pisaliśmy o tym na naszym portalu.

Obrady w sprawie Cegielskiego i WSK. Okrągły stół przyniesie konkretne decyzje?

W poniedziałek udało się sfinalizować kilkutygodniowe rozmowy. W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podpisano porozumienia umożliwiające utworzenie nowego podmiotu sektora zbrojeniowego – Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu.

– To sukces społeczny, bo spotkaliśmy się tu niespełna trzy miesiące temu i umówiliśmy się, że zrobimy dwie rzeczy. Będziemy tak długo rozmawiać aż znajdziemy rozwiązanie i unikniemy zbędnego politykowania. I to się udało – powiedział Konrad Gołota, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Podpisane dokumenty dotyczą utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu S.A. i uregulowania zadłużenia Cegielskiego. Przedsiębiorstwo od lat boryka się z problemami finansowymi.

– Dzisiaj otwierają się drzwi do przyszłości. To są sytuacje, z którymi, jako stroną społeczna, się bardzo mocno utożsamiamy. W Poznaniu jesteśmy mocno związani z dialogiem społecznym i szukaniem kompromisu. I to dzisiaj wybrzmiało. Uważam, że mądrzej nie można było postąpić – podkreślił Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej Solidarności.

Fuzja, którą podpisano ma być gwarancją m.in. utrzymania miejsc pracy i regularności wypłat.

– Zakłady Cegielskiego są w Polsce symbolem naszych naturalnych zdolności i tego, że Poznań i Wielkopolska tworzyli liderów biznesowych. Od lat trwała debata o tym, jak rozwiązać problemy zakładów Cegielskiego. Dzisiejsze wydarzenie to ważny moment i dowód na to, że znalazł się na to pomysł – dodał Wojciech Balczun, minister aktywów państwowych.

– To wielka rzecz i historyczny moment. Po latach szukania pomysłu mamy w końcu rozwiązanie. W Ceglorzu zawsze skupiało się to, co najcenniejsze w Poznaniu – pracowitość i solidność. To tu zaczęła się walka z komunizmem. Dzięki temu, co się dziś wydarzyło, wprowadzane będą nowe technologie i miejsca pracy. Popłyną ważne pieniądze z programu SAFE – mówił Adama Szłapka, sekretarz stanu, rzecznik rządu.

Podpisanie umowy dotyczącej utworzenia Wielkopolskich Zakładów Pancernych Hipolita Cegielskiego w Poznaniu/ Fot. M. Melanowicz

Czytaj także: Działaczka z Osiedla Maltańskiego chce oczyścić swoje imię. Pozywa Jacka Jaśkowiaka

Aleksandra Wróblewska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl