Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Poznań zaprasza do udziału w Światowym Dniu Uchodźcy. Festyn integracyjny „Kropla dobra” odbędzie się w sobotę, 22 czerwca przy kościele oo. Jezuitów na ul. Szewskiej w Poznaniu.
Organizatorzy przygotowali bogaty program pełen atrakcji dla całych rodzin. Uczestnicy będą mogli skorzystać z malowania twarzy i „tatuaży” dla dzieci, darmowej waty cukrowej i popcornu, a także eksperymentów z suchym lodem i zabaw z bańkami mydlanymi. Będzie wspólne ozdabianie ciasteczek, a także pokazy pierwszej pomocy. Uczestnicy będą mogli spotkać się z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej oraz wziąć udział w akcji malowania motyli dla Hospicjum Palium.
Akcja Krwiodawstwa „Kropla dobra”
Kluczowym punktem obchodów Światowego Dnia Uchodźcy będzie akcja krwiodawstwa „Kropla dobra”. Społeczna inicjatywa łączy uchodźców z Ukrainy mieszkających w Polsce oraz Polaków we wspólnym celu ratowania zdrowia i życia. Akcja odbędzie się w Centrum Handlowym Posnania w godzinach 8-13.
– Wspólnie z uchodźcami chcemy zrobić coś ważnego dla nas wszystkich mieszkających tu w Polsce. Poprzez honorową zbiórkę łączymy się w trosce o zdrowie i życie mówi – Monika Drahejm koordynatorka projektu z Caritas Polska.
Według danych Caritas Polska, w Polsce przebywa obecnie ponad 3 miliony cudzoziemców, w tym około milion z Ukrainy. Wśród nich znajdują się zarówno migranci, jak i uchodźcy. Migranci opuszczają swoje kraje w poszukiwaniu lepszych warunków życia, podczas gdy uchodźcy uciekają przed wojną lub prześladowaniami. Status uchodźcy przyznawany jest osobom, które z powodu obaw o swoje życie i zdrowie musiały opuścić swoje kraje i potrzebują ochrony międzynarodowej.
Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Poznań
Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Poznań, które jest jednym z 28 punktów koordynowanych przez Caritas Polska we współpracy z UNHCR, Agencją ONZ ds. Uchodźców, oferuje szeroki zakres usług dla ponad 3 tysięcy osób w Poznaniu. Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie, dziesiątki tysięcy ludzi skorzystało z Punktu Recepcyjnego, pomocy materialnej oraz różnorodnych działań integracyjnych i adaptacyjnych w Poznaniu i Wielkopolsce.e
Centrum zapewnia uchodźcom i migrantom wsparcie w procesie integracji z polskim społeczeństwem. Osiąga się to poprzez naukę języka, poznawanie lokalnych zwyczajów oraz tworzenie bezpiecznej przestrzeni do budowania relacji. Ważnym aspektem działalności jest również pomoc w procesach legalizacji pobytu i rozwiązywaniu wyzwań administracyjnych.
Czytaj też: Wstążki LGBT na Starym Rynku w Poznaniu. Trwa Pride Month [ZDJĘCIA]