Weźmy w nich udział. Wiele wydarzeń z okazji obchodów Poznańskiego Czerwca ’56

Zbliżają się obchody ważnego dla mieszkańców Poznania dnia, jakim jest Poznański Czerwiec ’56. Z tej okazji miasto przygotowało wiele wydarzeń.

Poznański Czerwiec ’56

Poznański Czerwiec ’56 to pierwszy robotniczy bunt w historii powojennej Polski i jednocześnie pierwsze wystąpienie przeciwko nowej, komunistycznej władzy. Wydarzenie to znacząco zmieniło bieg historii nie tylko stolicy Wielkopolski, ale także całego państwa.

Pierwsze uroczystości związane z 68. rocznicą wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku miały miejsce już 11 czerwca. Tego dnia mieszkańcy Poznania spotkali się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej, aby oddać hołd spoczywającym tam bohaterom. Jednak to nie koniec wydarzeń, które przygotowało miasto.

Czerwiec 1956
Fot. Cyfrowe Repozytorium Cyryl

Bieg Pamięci

W niedzielę, 23 czerwca o godz. 9.00 rozpocznie się ósma edycja Biegu Pamięci, który przemierzy przemysłowe i historyczne tereny zakładów im. Hipolita Cegielskiego. Start i meta znajdą się pod muralami Poznańskiego Czerwca ’56. Uczestnicy będą mieli do wyboru dystanse 5 lub 10 km, a także mogą wziąć udział w sztafecie 5×2 km oraz biegu rodzinnym. Więcej informacji o tym wydarzeniu znajdziesz [TUTAJ].

Uroczysta gala

We wtorek, 25 czerwca o godz. 18.00 odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie Stukot ’56. Konkurs nagradzi osoby w trzech kategoriach: „O Boga”, „Za wolność” oraz „Za prawo i chleb”. Wydarzenie to jest hołdem dla Powstańców i innych bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56.

Zdjęcie poglądowe/ fot. Łukasz Gdak

Darmowe muzeum

28 czerwca, Muzeum Poznańskiego Czerwca, mieszczące się w budynku Zamku Cesarskiego, będzie otwarte dla zwiedzających od godz. 10.00 do 18.00. W ramach zwiedzania, każdy z odwiedzających będzie mógł zobaczyć realia życia w PRL-u oraz ślady Poznańskiego Czerwca od pierwszych wystąpień robotników po uroczystości z okazji 25. rocznicy, kiedy to odsłonięto Pomnik Czerwca ’56.

Dodatkowo od 20 do 28 czerwca przedstawiciele Miasta będą składać kwiaty pod tablicami pamiątkowymi i pomnikami upamiętniającymi bohaterów Poznańskiego Czerwca ’56. Planowane są również ceremonie w różnych lokalizacjach w mieście, aby oddać hołd tym, którzy brali udział w wydarzeniach z 1956 roku. Więcej informacji znajdziecie [TUTAJ].

Czytaj także: Poznań będzie miał swój „Ród Smoka”? Wkrótce premiera filmu o Zamku Królewskim

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl