Wstążki LGBT na Starym Rynku w Poznaniu. Trwa Pride Month [ZDJĘCIA]

Z nowego zadaszenia na Starym Rynku w Poznaniu przy ul. Jana Baptysty Quadro zwisają kolorowe wstążki. Ich kolorystyka nawiązuje do flagi LGBT, czyli symbolu mniejszości seksualnych. Zobacz zdjęcia.

Wstążki pojawiły się w związku z trwającym Poznań Pride 2024, które organizuje Miasto Poznań i Grupa Stonewall. W sobotę, 29 czerwca odbędzie się Marsz Równości w Poznaniu.

Kolorową dekorację oglądać można na zadaszeniu przy ul. Jana Baptysty Quadro. Tam po długim remoncie Starego Rynku pojawiło się zadaszenie Pasażu Kultury. Umieszczono je na budynkach Arsenału i Muzeum Wojskowego. Na jego konstrukcji umieszczane są artystyczne instalacje.

Miesiąc Dumy LGBT+

Znany również jako LGBT Pride Month to coroczne święto odbywające się w czerwcu, poświęcone społecznościom lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i innych osób o różnych orientacjach seksualnych i tożsamościach płciowych. To czas, kiedy celebruje się różnorodność, równość i prawa człowieka. Upamiętnia on wydarzenia z czerwca 1969 roku, znane jako zamieszki w Stonewall. Były to serie protestów przeciwko brutalnym nalotom policyjnym na bar Stonewall Inn w nowojorskiej dzielnicy Greenwich Village. Stały się one kamieniem milowym w walce o prawa osób LGBT+. Zamieszki zainspirowały powstanie ruchu na rzecz praw osób LGBT+ i doprowadziły do organizowania pierwszych marszów równości, znanych jako Gay Pride Parades.

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl