Stolica Wielkopolski zajęła drugie miejsce w rankingu dotyczącym zieleni w miastach powyżej pół miliona mieszkańców.
Ranking przygotował portal GetHome.pl. Wybrano w nim najbardziej zielone miasta w Polsce, czyli te z największą powierzchnią roślin. Poznań wyprzedził Wrocław, Kraków i Łódź i przegrał wyłącznie z Warszawą. Gorzej natomiast stolica Wielkopolski wypada pod względem zieleni w rankingu 18 największych polskich miast, który obejmuje też miasta z mniejszą liczbą mieszkańców niż ponad pół miliona. Tam na 18 miast – Poznań znalazł się na 11 miejscu. W Poznaniu udział gruntów zadrzewionych i terenów leśnych w powierzchni miasta wynosi 16 proc. Pierwsze miejsce zajęła Zielona Górka, która ma 55 proc. zielonych powierzchni.
Ekspert portalu, Marek Wielgo zaznacza jednak, że niski udział terenów zielonych może być mylący.
– Chodzi o to, jaki jest udział mieszkańców danego miasta, którzy do terenów zieleni o powierzchni co najmniej 1 ha mogą dojść pieszo w ciągu maksymalnie pięciu minut. Wśród miast wojewódzkich, w których tereny zielone są na wyciągnięcie ręki dla większości mieszkańców są właśnie Rzeszów i Kraków. Z kolei duży udział zieleni nie zawsze oznacza jej wysoką dostępność, czego przykładem są np. Katowice – wyjaśniają eksperci.
Badania naukowców z Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR wykazują, że udział zieleni w powierzchni miast jest znacznie większy. W tym celu skorzystali ze zdjęć satelitarnych i wykazali, że geoportal.gov.pl nie uwzględnił takich miejsc, jak parki, skwery, drzewa i krzewy między blokami, łąki (bez pól uprawnych), czy też przydomowe ogródki.
Wówczas okazuje się, że wśród miast wojewódzkich najwyższy udział terenów zielonych ma Łódź i Poznań.
Czytaj też: W Europie polskie lasy płoną jako jedne z najczęstszych