Wielkopolska

W Europie polskie lasy płoną jako jedne z najczęstszych

Niedawno w wielkopolskich lasach ogłoszono trzeci, najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. W odpowiedzi na to strażacy, wraz ze strażnikami leśnymi, rozpoczęli intensywne patrolowanie terenów leśnych.

„Bezpieczny Las 24”

Z uwagi na wysoki poziom zagrożenia pożarowego wielkopolskich lasów, strażnicy leśni wraz ze strażą pożarną zainicjowali akcję „Bezpieczny Las 24”. Polega ona głównie na wzmożonych patrolach lasów. Strażnicy wraz z innymi służbami pilnują, aby spacerowicze nie stwarzali zagrożenia pożarowego.

– Aż 90% pożarów jest spowodowanych przez ludzi, głównie z powodu nieostrożnego posługiwania się ogniem. Pomimo że akcja niedługo się kończy, działania prewencyjne będą kontynuowane, aby liczba pożarów była coraz mniejsza – informuje Tomasz Maćkowiak, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

fot. FB Lasy Państwowe

Polskie lasy są bardzo łatwopalne

Polskie lasy zajmują trzecie miejsce w Europie pod względem występujących na ich terenie pożarów. Przed Polską jest jedynie Hiszpania i Portugalia. Ta wysoka podatność na pożary wynika z kilku czynników. Przede wszystkim, dominujące w Polsce lasy sosnowe są szczególnie narażone na ogień. Ponadto, ukształtowanie terenu sprzyja szybkiemu rozprzestrzenianiu się ognia, a klimat cechuje się częstymi okresami suszy. Nawet po obfitych opadach deszczu woda szybko wsiąka lub wyparowuje, co powoduje ponowne wysuszenie ściółki leśnej.

– Mimo wszystko mamy bardzo dobre zabezpieczenie lasu i jesteśmy w czołówce pod względem lokalizacji oraz szybkiego reagowania na zagrożenia. Regularnie szkolimy się i współpracujemy ze strażą pożarną, co pozwala nam skutecznie chronić nasze lasy przed pożarami – dodaje Tomasz Maćkowiak.

fot. FB Lasy Państwowe

Statystyki i efekty działań

Od kwietnia do początku czerwca na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych doszło do 61 pożarów. Spłonęło ponad 10 hektarów ziemi. Mimo to, statystyki pokazują, że liczba pożarów maleje z roku na rok dzięki wzmożonym działaniom prewencyjnym i zwiększonej świadomości społeczeństwa. W zeszłym roku odnotowano łącznie ponad 140 pożarów.

fot. FB Lasy Państwowe

Jak chronić las przed pożarami?

Z racji na wysokie ryzyko pożarów w polskich lasach, należy pamiętać, aby nie rozpalać ognisk i nie grillować w lesie. Bardzo łatwo wtedy może dojść do rozprzestrzenienia się pożaru. Ogniska można zrobić 100 metrów od ściany lasu. Lecz gdy jednak jest sucho i wiele wiatr najlepiej z tego zrezygnować.

Należy pamiętać, że wjeżdżanie pojazdem do lasu również niesie ze sobą ryzyko. Rozgrzane części układu wydechowego mogą zapalić ściółkę, szczególnie gdy jest sucha. W lasach są specjalne miejsca, gdzie można bezpiecznie zaparkować samochód.

fot. FB Lasy Państwowe

Co gdy dojdzie do pożaru?

Jeśli dojdzie do pożaru najważniejsze jest zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy próbować gasić ognia samodzielnie, ale natychmiast powiadomić służby ratunkowe. Najlepiej skorzystać z numeru alarmowego 112 lub zadzwonić bezpośrednio pod numer straży pożarnej.

– Ważne jest również dokładne określenie swojej lokalizacji oraz charakterystycznych znaków tego miejsca, aby służby mogły jak najszybciej dotrzeć na miejsce- tłumaczył Marcin Tecław, rzecznik prasowy poznańskiej straży pożarnej.

Czytaj także: Znalazł węża w selerze. Myślał, że to jadowita żararaka

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl