Pracowity jak pszczoła – to powiedzenie, które podkreśla oddanie, z jakim te pożyteczne owady wykonują swoją pracę. Aby powstała łyżeczka miodu, pszczoły muszą zebrać nektar z około 5 tysięcy kwiatów. To mniej więcej miesiąc pracy po 8 godzin dziennie. W 2017 roku ONZ ogłosiła 20 maja Światowym Dniem Pszczoły.
Pszczoły zapylają rośliny, pomagają im w rozmnażaniu się, produkują miód. Gdyby nie było pszczół, nie znalibyśmy wielu produktów, które spożywamy na co dzień. Warzywa i owoce rozwijają się dzięki zapylaniu przez pszczoły, ale również przez trzmiele, motyle, czy chrząszcze. Szacuje się, że 1/3 żywności powstaje – na różne sposoby – dzięki pomocy owadów. Z okazji Światowego Dnia Pszczoły, Zakład Zagospodarowania Odpadów na Gratowisku Poznań Wschód, organizuje 18 maja, w godzinach od 11:00 do 13:00 akcję edukacyjną.
– Na odwiedzających czekają liczne atrakcje, takie jak wykłady o pszczołach prowadzone przez doświadczonego pszczelarza, żywy ul, warsztaty, degustacje oraz animacje dla najmłodszych – mówi Kaja Mietlicka z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu.
Miejsce nie jest przypadkowe. Właśnie na terenie Gratowiska przy ul. Wrzesińskiej 12 znajduje się nietypowa pasieka, która powstała z uli z recyklingu. Powstały one z bębnów od pralek. Pokazuje to, że nawet z pozornie bezużytecznych przedmiotów można stworzyć coś wartościowego, dając im drugie życie. Pasieka ta ma także charakter edukacyjny.
Światowy Dzień Pszczoły to doskonała okazja, aby zwrócić uwagę na znaczenie tych owadów dla naszego środowiska i pomyśleć o tym jak je chronić i wspierać.
– ZZO zachęca do udziału w wydarzeniach zorganizowanych z tej okazji oraz do dbania o pszczoły i ich środowisko przez codzienne działania. – W końcu, jak mówią pszczelarze, „bez pszczół nie ma życia” – podsumowuje Kaja Mietlicka.