100 nowych rezerwatów przyrody z okazji 100 urodzin Lasów Państwowych. W okolicach Poznania powstanie 16 rezerwatów.
Z okazji jubileuszu 100- lecia Lasów Państwowych w Polsce powstanie 100 nowych rezerwatów przyrody. W okolicach stolicy Wielkopolski powstanie ich szesnaście. Ich łącza powierzchna będzie odpowiadała wielkości ponad 1000 boisk piłkarskich.
– Zgłaszając propozycję stu nowych rezerwatów przyrody, Lasy Państwowe chcą uczcić jubileusz 100-lecia powstania organizacji. Dotyczy to również poznańskiej dyrekcji Lasów Państwowych.
Wśród 16 propozycji na ponad 750 ha (co równa się wielkości ponad 1000 pełnowymiarowych boisk piłkarskich), zaproponowaliśmy zróżnicowane i cenne obszary, które od lat, ze względu na swą wyjątkowość objęte są przez leśników ochroną i wyłączone z użytkowania- informuje nas Ada Bończyk
z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu
Rezerwaty będą skrywały niezwykłą, polską naturę. W sąsiedztwie Poznania, dzięki rezerwatom, będzie można zwrócić uwagę m.in. na wyjątkowe dęby, torfowiska czy fragmenty rzeki Lutyni.
– Między innymi reprezentują je lasy z okazałymi i wiekowymi dębami, będące miejscem bytowania licznych gatunków chronionych w tym bielika, puchacza i kani rudej, torfowiska na których znajdziemy rosiczkę okrągłolistą. Także urokliwe fragmenty wzdłuż meandrujących strumieni oraz rozlewiska z licznymi tamami bobrów. Zachwycające i rzadkie na niżu naturalne fragmenty przełomów rzeki Lutyni w Nadleśnictwie Jarocin, park podworski w Radojewie łączący w sobie wartości kulturowe i przyrodnicze, w bliskim sąsiedztwie Poznania i fragmenty drzewostanów, które uzupełnią i powiększą istniejące rezerwaty przyrody. Mamy nadzieję, że wszystkie z zaproponowanych obszarów dołączą do listy naszych istniejących 70 rezerwatów. Trudnych wyborów będziemy dokonywać razem z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, z którą niedawno współpracowaliśmy tworząc unikatowy w naszym regionie rezerwat chroniący żółwia błotnego i powiększając jeden z naszych najpiękniejszych i najcenniejszych rezerwatów – „Czeszewski Las” w Jarocinie. – dodaje Ada Bończyk