Wielkopolska

Pod Poznaniem będą wychwytywać kosmiczne śmieci. To unikat na skalę Polski

Obserwatorium Astrogeodynamicznego CBK PAN w Borówcu pod Poznaniem będzie wychwytywało śmieci kosmiczne. Wszystko dzięki ogromnemu laserowi, który jest unikatem na skalę Polski.

Chociaż gołym okiem niewidoczny, problem śmieci w przestrzeni kosmicznej, jest kwestią istotną. Dzięki pomiarom laserowym będzie można monitorować pozycję śmieci kosmicznych. Obserwatorium Astrogeodynamiczne CBK PAN w Borówcu pod Poznaniem, jako jedynym miejscem w Polsce bada tę kwestię.

– Jesteśmy jedyną stacją w Polsce, która śledzi za pomocą lasera sztuczne obiekty na orbicie. Od kilku lat zespół powiększył swoją działalność o śledzenie obiektów, które są klasyfikowane jako śmieci kosmiczne. To są obiekty powyżej kilkudziesięciu centymetrów, elementy rakiet nośnych, nieaktywne satelity. One pozostają po swojej misji na orbicie stanowiąc zagrożenie przyszłym i istniejącym misjom. Chodzi o ewentualne zderzenia ze śmieciami kosmicznymi, które powodują szerokie zniszczenia. Aby projektować przyszłe misje kosmiczne, a aktualne dobrze prowadzić musimy mieć dobre rozeznanie w kwestii poruszających się obiektów po przestrzeni kosmicznej. Musimy przewidywać przyszłe kolizje. Musimy więc wiedzieć jakie obiekty i na jakich wysokościach się poruszają – mówi Dunst Piotr z Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu

Czytaj także – Koalicja Obywatelska proponuje, by dopłacać do tranzycji osób transpłciowych | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl