Tak oświetlonego rynku nie będzie miało chyba żadne inne miasto w Polsce. Na Starym Rynku trwają prace wykończeniowe. Montowane są oprawy oświetleniowe, dzięki którym już teraz po zmroku zaczyna wyglądać tu bajecznie… a będzie jeszcze piękniej.
– Obecnie oświetlenie budynków Starego Rynku nie ma jeszcze docelowego charakteru. Do zamontowania pozostały oprawy oświetleniowe przy wyspach zieleni oraz dopełniające oświetlenie górnych partii elewacji kamienic – wyjaśnia Maja Chłopocka-Nowak.
O to, co jeszcze będzie rozświetlać mrok na Starym Rynku, postanowiliśmy dopytać w spółce Enea Oświetlenie, która zajmuje się realizacją iluminacji na Starym Rynku.
– W tej chwili modernizujemy iluminację świetlną kamienic, ale nie tylko. Prowadzone są pracy przy podświetleniu takich obiektów, jak choćby fontanny – mówi Elżbieta Darol-Matuszewska, rzeczniczka prasowa spółki Enea Oświetlenie.
Fontanny i podcienia
Najważniejsze prace trwają jednak przy samym oświetleniu ratusza. W tej chwili niknąca w mrokach nocy atrakcja turystycznych miasta, niebawem olśni odwiedzających nocą Stary Rynek. Zresztą nie tylko ratusz będzie robił wrażenie.
fot. UMP
– Wykonane zostały już prace związane z oświetleniem podcieni domków budniczych oraz podcieni kamienic przy ulicy Wielkiej i Paderewskiego. Równolegle prowadzone są prace związane z oświetleniem zewnętrznym fontann oraz oświetleniem figur, oraz kamienic. W dalszej kolejności realizowana będzie iluminacja umieszczona w nieckach fontann, iluminacja budynku Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz właśnie ratusza – wyjaśnia rzeczniczka Enea Oświetlenie.
Światło zaakcentuje wybrane detale
Jak zaznacza, całość prac wykonywana jest w oparciu o nowoczesne sterowalne oprawy oświetleniowe led. Wszystkie kamienice na Starym Rynku objęte zostaną delikatną zalewową iluminacją w postaci „świetlnego welonu”, a wybrane kamienice iluminacją akcentującą. Za nią odpowiedzialne będą oprawy zamontowane na elewacjach kamienic oraz oprawy zabudowane na latarniach oświetleniowych.
Całością oświetlenia Starego Rynku zarządzać będzie można z jednego pomieszczenia sterowniczego.