Miejscy urzędnicy rozstrzygnęli konkurs na organizację pomocy dla rannych i chorych dzikich zwierząt. Zwycięzcą została Fundacja Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.
Po zamknięciu punktu leczenia i rehabilitacji zwierząt dzikich przez Uniwersytet Przyrodniczy, Miasto Poznań ogłosiło konkurs dla fundacji, które przejmą odpowiedzialność za pomoc dla tych zwierząt. Zwycięzcą konkursu została Fundacja Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.
Pomoc dzikim zwierzętom w Poznaniu
Fundacja Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, mimo swojej siedziby w Kościanie, rozszerzy swoją działalność na Poznań. W stolicy Wielkopolski powstanie Dziki SOR (Szpitalny Oddział Ratunkowy). Pomoc obejmie różnorodne gatunki.
Na Dzikim SOR-ze zwierzęta otrzymają niezbędną pierwszą pomoc, obejmującą stabilizację stanu pacjenta, na przykład w przypadku hipotermii czy duszności. Następnie zwierzęta zostaną przetransportowane do ośrodka leczenia i rehabilitacji w Spytkówkach pod Kościanem, przy ul. Polnej 3.
Lecznica w Spytkówkach
Lecznica w Spytkówkach położona jest na terenie parku krajobrazowego, wyposażona w woliery wewnętrzne i zewnętrzne. Część z wybiegów utrzymana jest w konwencji skrawków lasu. Wszystko to ma na celu umożliwienie czworonożnym i skrzydlatym pacjentom szybkiego powrotu do środowiska naturalnego po zakończonym leczeniu.
– Osłabione, ranne lub chore zwierzęta wymagające rehabilitacji, zwłaszcza ptaki, będą więc wracały do sił poza granicami dużego miasta. W warunkach przystosowanych pod kątem gatunkowym – tłumaczy Monika Nowotna.
Pomoc dla małych ssaków w Poznaniu
Większość drobnych ssaków będzie dochodzić do siebie jednak w Poznaniu. Dla jeży przewidziane są dwuskrzydłowe pojemniki z przestrzenią do snu i aktywności. W okresie rehabilitacji te zwierzęta będą korzystać, razem z wiewiórkami, z wolier zewnętrznych, zbliżonych do naturalnego środowiska życia.
Dzięki współpracy Miasta z Ośrodkiem możliwe będzie udzielenie pomocy różnorodnym dzikim zwierzętom. Nowa umowa obejmie nie tylko jeże, wiewiórki i zające, lecz również inne niewielkie ssaki, takie jak ryjówki, kuny, łasice, bobry, wydry, borsuki czy gronostaje. Ośrodek będzie gotów świadczyć pomoc także dla rodzimych gatunków płazów i gadów.