Narodowego Funduszu Zdrowia planuje utworzenie 8 dodatkowych pracowni kolonoskopii i 6 gastroskopii w Wielkopolsce.
Kolonoskopia i gastroskopia to endoskopowe badania przewodu pokarmowego. Gastroskopia obejmuje sprawdzanie przełyku, żołądka i części dwunastnicy, podczas gdy kolonoskopia skupia się na jelitach grubych. Obie procedury wykorzystuje się w diagnostyce chorób układu pokarmowego. Umożliwiają one lekarzowi dokładną wizualizację wnętrza organów i ewentualne usuwanie drobnych zmian, takich jak polipy.
Schorzenia przewodu pokarmowego
Od 2022 roku osoby między 50. a 65. rokiem życia mają dostęp do darmowych badań kolonoskopowych. Jeśli w rodzinie wystąpił rak jelita grubego, osoby powyżej 40. roku życia także mogą skorzystać z bezpłatnych badań w ramach programu przesiewowego.
– W Wielkopolsce badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego są wykonywane w 20 placówkach. W 2023 roku sprawozdały one ponad 4400 przeprowadzonych badań – poinfrmował Wielkopolski Odział Wojewódzki NFZ w Poznaniu.
Nowe pracownie diagnostyczne
W odpowiedzi na rosnącą potrzebę diagnostyki chorób przewodu pokarmowego, Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił konkurs.
– Liczymy na to, że swoje oferty złożą także szpitale, które chcą prowadzić otwarte pracownie diagnostyczne. W ten sposób będą miały możliwość przeniesienia ciężaru badań gastroskopii i kolonoskopii z oddziałów szpitalnych do opieki ambulatoryjnej – poinformowała Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
W przypadku otrzymania ofert spełniających określone kryteria, w regionie Wielkopolskim planowane jest uruchomienie 8 nowych pracowni kolonoskopii oraz 6 pracowni gastroskopii. Działanie to ma na celu zwiększenie dostępności do badań gastroenterologicznych i poprawę sytuacji diagnostycznej w regionie.