Po raz siódmy w Poznaniu stworzony został bezpłatny Kalendarz Trzech Religii. To wyjątkowa publikacja, mająca na celu pomóc ludziom różnych wierzeń i kultur w lepszym zrozumieniu siebie nawzajem.
Kalendarz Trzech Religii powstał już po raz siódmy, dzięki współpracy przedstawicieli różnych wyznań. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Youssef Chadid, imam lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, Marcin Wrzos, misjonarz oblacki, oraz przedstawiciel gminy żydowskiej w Poznaniu.
-To naprawdę wyjątkowa inicjatywa, która przypomina nam o tym, że są wartości, które naprawdę potrafią łączyć nawet w trudnych czasach. Poznań to miasto otwarte, w którym jest miejsce dla każdego, niezależnie od poglądów politycznych, narodowości czy wyznania – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
Jak wygląda Kalendarz Trzech Religii?
Kalendarz Trzech Religii podzielono na trzy części, związane z różnymi rachubami czasowymi. Oprócz powszechnego kalendarium gregoriańskiego, obejmuje kalendarz żydowski, który datuje się od powstania świata, oraz kalendarz muzułmański, liczony od podróży proroka Mahometa z Mekki do Medyny. W publikacji znajdują się oznaczenia najważniejszych świąt trzech religii, dni modlitwy (niedziele, szabaty, dni zgromadzenia). Można w nim znaleźć, także daty polskich świąt narodowych i innych istotnych wydarzeń, jak Dzień Dziecka, Matki czy Ojca.
Kalendarz prezentuje również fotografie związane z Poznaniem oraz wyjaśnienia tradycji, obrzędów i modlitw każdej z religii. Chrześcijańska część publikacji rozszerzano o informacje dotyczące wydarzeń Kościołów protestanckiego, prawosławnego i starokatolickiego. Dodatkowo, kalendarz posiada wstęp w języku angielskim, co umożliwia dostęp do niego szerszej grupie odbiorców.
-Tegoroczne hasło przewodnie kalendarza to „Ludzie dialogu”. W ten sposób chcieliśmy podkreślić, że w Poznaniu staramy się budować wspólnotę ludzi, którym nawzajem na sobie zależy. Podstawą budowania takiej wspólnoty jest właśnie dialog – poinformowali twórcy.
Gdzie można dostać Kalendarz Trzech Religii?
Kalendarz Trzech Religii jest dostępny za darmo w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy. Od poniedziałku, 18 grudnia można go odebrać w różnych miejscach w Poznaniu, takich jak synagoga, meczet, centra informacji kulturalnej i turystycznej, oraz Dom Misyjny misjonarzy oblatów. Można go także zamówić online na stronie misyjne.pl.
Kalendarz został rozesłany do ważnych miejsc w Polsce, takich jak centra dialogu w Oświęcimiu, Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Będzie też wysłany do osób angażujących się w dialog oraz do Sejmu RP. Publikacja uzyskała zatwierdzenie władz duchownych muzułmanów, żydów i katolików.