Kontrowersje przy zmianie trasy tramwajowej. Mieszkańcy Wildy chcą powrotu układu „2”

Część mieszkańców Wildy (w tym Rada Osiedla Wilda) stanowczo sprzeciwia się dokonanej zmianie trasy tramwaju linii numer 2. Od 16 grudnia jest zmieniony rozkład jazdy za sprawą powrotu tramwajów do centrum i na trasę kórnicką. Decyzja ZTM wywołała kontrowersje wśród mieszkańców. Mieszkańcy stworzyli petycję, podkreślając preferowany przez nich przebieg trasy jako kluczowe połączenie z centrum miasta, instytucjami nauki, kulturą i innymi dzielnicami.

Mieszkańcy Wildy podkreślają, że dawny przebieg trasy tramwaju nr 2 przez ulice Wierzbięcice i Towarową jest kluczowy dla sprawnego połączenia z dworcem Poznań Główny, Jeżycami, a także instytucjami nauki i kultury, takimi jak UAM, Uniwersytet Ekonomiczny czy Akademia Muzyczna. Ta trasa była dla nich skrótem dojazdu do centrum i ronda Kaponiera.

Rada Osiedla Wilda stanęła po stronie mieszkańców, wydając negatywną opinię zmienionej trasie linii nr 2. Opinie mieszkańców zebrane w mediach społecznościowych jednoznacznie wyrażają sprzeciw wobec tej decyzji,.

– Niezrozumiałe jest również poprowadzenie zaledwie jednej linii nowoczesnym, świeżo przebudowanym torowiskiem w ulicy Wierzbięcice, a aż trzech linii starym torowiskiem na Górnej Wildzie – napisali autorzy petycji z rady osiedla.

Na sprzeciw mieszkańców odpowiedział Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM). Jak argumentuje linia nr 2 pełni kluczową funkcję w zapewnieniu połączenia z centrum miasta. Dotyczy to takich obszarów, jak Ogrody, Jeżyce, a także Dębiec i Wilda. ZTM podkreśla również, że rady osiedli Ogrody i Jeżyce wyraziły pozytywną opinię na temat powrotu linii 2 na dawną trasę przez centrum.

– Warto pamiętać, że linia nr 2 zapewnia także, poza obsługą Dębca i Wildy, połączenie Ogrodów i Jeżyc z centrum miasta: ze św. Marcinem, z Al. Marcinkowskiego oraz z pl. Wiosny Ludów. Rady wspomnianych osiedli powrót linii 2 na dawną trasę przez centrum zaopiniowały pozytywnie – odpowiedziało radzie ZTM.

Rada Osiedla Wilda podjęła kroki, aby uzyskać uzasadnienie decyzji ZTM. Co więcej, zwróciła się do prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka o pilną interwencję w tej sprawie. Argumentuje, że zmiana trasy jest bezzasadna i niekorzystna dla mieszkańców Wildy.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Strajkujący opuszczają „Jowitę”. Akademik będzie wyremontowany

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl