Poznaniacy żyją coraz dłużej — wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego opracowanych przez poznański Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej.
Ile lat żyją poznanianki i poznaniacy? Coraz dłużej
Z badań GUS wynika, że w 2022 roku życie przeciętnego poznaniaka trwało nieco ponad 75 lat, a poznanianki — prawie 82. Znając dane z lat poprzednich, nietrudno zauważyć, że długość życia osób obu płci wydłużyło się. W przypadku mężczyzn jest to prawie 2 lata i niemal pół roku w przypadku kobiet.
Poznań a inne miasta
Według danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny najdłużej żyją mieszkańcy Krakowa (mężczyźni – 76 lat, kobiety – 82 lata). Poznaniacy w tym rankingu umiejscawiają się na trzecim miejscu, drugą lokatę pozostawiając mieszkańcom Warszawy — prawie 76 lat. Poznanianki z kolei wyprzedziły jedynie mieszkanki Łodzi (79 lat). Poza Łodzią, w największych polskich miastach statystyczna długość życia mężczyzn i kobiet jest dłuższa niż średnia krajowa.
W Poznaniu, Warszawie i Krakowie odnotowano najmniejsze różnice pomiędzy długością trwania życia obu płci (mniej niż 6,5 roku). Największe ze kolei występuje we Wrocławiu (prawie 8 lat).
Polska w skali Europy
Na wydłużenie życia na pewno ma wpływ polepszenie się opieki medycznej i moda na prozdrowotny tryb życia. W Polsce wciąż jednak odnotowuje się wysoką nadumieralność mężczyzn, i to we wszystkich grupach wiekowych. Niestety, zgodnie z badaniami statystycznymi, Polska niekorzystnie wypada na tle całej Unii Europejskiej. Polacy od reszty Europy żyją statystycznie krócej o 5,5 roku, zaś Polki — o ponad 3 lata.