Za brak wymiany tego urządzenia w domu grozi kara. Coraz mniej czasu

Poznańska kampania na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza jest na ostatniej prostej. Od 1 stycznia 2024 r. użytkownicy przestarzałych pieców będą narażeni na kary. Niemniej jednak istnieje nadal możliwość zdobycia dofinansowania na wymianę kopciuchów na bardziej ekologiczne systemy ogrzewania. Zapewniają to programy: „Ciepłe mieszkanie” i „Czyste powietrze”.

Zgodnie z uchwałą Sejmiku województwa wielkopolskiego, od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z przestarzałych pieców, nazywanych potocznie „kopciuchami” będzie podlegało karom. Termin wymiany zależy od rodzaju pieca. Warto jednak pamiętać, że do końca 2023 roku istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania na wymianę tych urządzeń. Tym samym uniknięcie konsekwencji karnych.

Program „Ciepłe mieszkanie”

Program „Ciepłe mieszkanie” realizuje Poznań we współpracy z wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Skierowano go do właścicieli lokali w Poznaniu, którzy spełniają określone kryteria dochodowe. W ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie na likwidację źródeł ciepła na paliwa stałe. To m.in. stare piece, które nie spełniają wymagań ekoprojektu lub nie są klasyfikowane jako klasa 5. Wsparcie obejmuje również koszty związane z instalacją c.o., CWU, gazowej, wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, wymianę okien i drzwi zewnętrznych oraz sporządzenie dokumentacji projektowej.

Wzór wniosku TUTAJ.

Wysokość dofinansowania

Wartość dofinansowania w ramach programu „Ciepłe mieszkanie” zależy od dochodów wnioskodawcy i podzielono je na trzy poziomy: podstawowy, podwyższony i najwyższy. To znaczy, że podczas wymiany przestarzałego pieca na bardziej ekologiczne źródło ciepła, można uzyskać zwrot od 30 proc. do aż 90 proc. faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych, w granicach od 15 000 zł do 37 500 zł. Termin składania wniosków upływa 31 marca 2024 roku.

Program „Czyste powietrze”

Program „Czyste Powietrze” w Poznaniu jest dla osób, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Oferuje dofinansowanie na wymianę przestarzałych pieców na bardziej ekologiczne źródła ciepła, w zależności od poziomu dochodów. Program umożliwia wybór różnych form dofinansowania, w tym dotacji, dotacji z prefinansowaniem oraz dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego.

Więcej TUTAJ.

Wprowadzanie miejskiego programu Kawka Bis

Od 2 stycznia 2024 roku rusza ostatnia edycja miejskiego programu „Kawka Bis”. To ważne, ponieważ w kolejnych latach kwoty dofinansowania będą stopniowo zmniejszane. Program ten oferuje wsparcie finansowe dla mieszkańców Poznania. Dla tych, którzy decydują się na wymianę przestarzałych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne systemy ogrzewania.

Warto działać szybko i wykorzystać dostępne programy dofinansowania, by uniknąć kar za korzystanie z przestarzałych pieców.

Czytaj też: PIM wybrały wykonawcę wiaduktów na Lutyckiej i Golęcińskiej. Są szczegóły inwestycji

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl