W niedzielę, 15 października Polacy oddadzą swoje głosy w wyborach do Sejmu i Senatu. Tego dnia odbędzie się również referendum ogólnokrajowe. Osoby, które chcą dopisać się do spisu wyborców lub pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania, mogą to zrobić jedynie do 12 października.
Każdy, kto mieszka w Poznaniu, ale nie jest tu zameldowany, a chce oddać głos w stolicy Wielkopolski, może do 12 października złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Na stronie gov.pl znajduje się formularz, który umożliwi głosowanie w obwodzie właściwym dla adresu, pod którym wyborca będzie przebywać w dniu wyborów.
W stolicy Wielkopolski wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć również stacjonarnie – w Urzędzie Miasta Poznania. Obsługa klientów w tym zakresie jest prowadzona w trzech lokalizacjach: przy ul. Gronowej 22a (bez rezerwacji wizyty), ul. Libelta 16/20 (bez rezerwacji) oraz ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (wymagana rezerwacja).
Inną możliwością jest pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania. Można je uzyskać w dowolnej gminie w Polsce, nie ma tu znaczenia miejsce zameldowania lub zamieszkania. Upoważnia ono do udziału w głosowaniu w dowolnym obwodzie na terenie kraju i za granicą. W tym przypadku sprawę można załatwić wyłącznie stacjonarnie – w urzędzie (osobiście lub przez upoważnioną osobę).
Zaświadczenie o prawie do głosowania wydawane są do 12 października przy ul. Gronowej 22a (bez rezerwacji wizyty), ul. Libelta 16/20 (bez rezerwacji) oraz ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404 (wymagana rezerwacja).
Jak dopisać się do spisu wyborców lub uzyskać zaświadczenie?
O pracy wspominanych urzędów opowiadał Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych UMP. – Musieliśmy zwiększyć liczbę osób, które głównie zajmują się wydawaniem zaświadczeń o prawie do głosowania. Natomiast dopisanie do spisu w 95-97 proc. odbywa się elektronicznie. W przyszłym tygodniu placówki te otwarte będą od godz. 7.30 do 17.00 – powiedział.
Pelczarski wyjaśnił też, co muszą zrobić osoby, które chcą oddać głos w Poznaniu. – Są dwie drogi. Najprostsza, do której zachęcamy, to dopisanie się do spisu. Jeżeli ktoś przyjechał do Poznania, ma tutaj adres, najprościej dopisać się do spisu poprzez usługę elektroniczną. W zakładce meldunki znajduje się odpowiedni formularz – tłumaczył. – Natomiast jeżeli są osoby, które nie mają takiego zamieszkania w Poznaniu, a chciałyby tutaj zagłosować, mogą uzyskać zaświadczenie potwierdzające prawo do głosowania. Wówczas trzeba przyjść do urzędu i pobrać odpowiedni dokument – dodał.
Pelczarski wyjawił też, że w tej chwili do spisu dopisało się 23 tys. osób (5 tys. w ciągu ostatnich dwóch dni). Natomiast urzędnicy wydali ok. 3,5 tys. zaświadczeń o prawie do głosowania (ok. 500 dziennie).
Ułatwienie dla studentów
Duża grupą osób, które 15 października będą głosować poza miejscem zameldowania, są studenci. Miasto we współpracy z uczelniami zorganizowało siedziby obwodowych komisji wyborczych w domach studenckich.
Mieszkańcy Politechniki Poznańskiej mogą głosować w Domu Studenckim nr 6 (OKW 252), Uniwersytetu Medycznego w DS Eskulap (OKW 234), studenci z akademików Uniwersytetu Przyrodniczego w DS Danuśka (OKW 241), zaś studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w DS Zbyszko (OKW 240). By oddać głos w jednej z tych komisji, należy skontaktować się z administracją domów studenckich.
Studenci mieszkający poza akademikami mogą głosować w Poznaniu, dopisując się do właściwej obwodowej komisji wyborczej lub na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Na terenie Poznania przygotowaniem i przeprowadzeniem głosowania zajmować się będzie ok. 2,5 tys. członków obwodowych komisji wyborczych. Będą oni pracować w 260 lokalach, które będą czynne w godz. 7-21.
Podczas tych wyborów w przypadku siedmiu obwodów zmieniły się adresy lokali wyborczych. Wyborcy zostaną poinformowani listownie o zmianie lokalizacji, gdzie 15 października będą mogli oddać głosy. Zmiana ta dotyczy ok. 5,5 tys. punktów adresowych zamieszkałych przez wyborców.