8,5 miliona złotych na leczenie onkologiczne dla wielkopolan

Wielkopolskie Centrum Onkologii otrzymało dofinansowanie z budżetu państwa. Do specjalistycznej lecznicy trafi 8,5 miliona złotych, za które zakupiony zostanie sprzęt medyczny.

  • fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Dzięki pieniądzom, które udało się wywalczyć w ministerialnym konkursie, do Piły, gdzie mieści się jedna z trzech placówek Wielkopolskiego Centrum Onkologii, trafi nowy akcelerator do radioterapii. Obecny ma kilkanaście lat i trzeba go wymienić.

O przyznaniu pieniędzy poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, który odwiedził poznańskie centrum. Polityk przyznał, że specjalistyczna lecznica jest ważna nie tylko dla wielkopolan, bo dzięki pracy jaką wykonują tutejsi specjaliści udało się osiągnąć postępy w dziedzinie onkologii.

Wielkopolskie Centrum Onkologii to ośrodek rozpoznawalny na świecie, który zapewnia dostęp do najwyższej klasy leczenia w zakresie onkologicznym. – twierdzi minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia  zapowiedział też, że rząd wkrótce przedstawi propozycję nowej ustawy o leczeniu onkologicznym w Polsce, która ma usprawnić proces opieki nad pacjentami. Projekt już wkrótce trafi do sejmu – bo zgodnie z planem – przepisy miałyby wejść w życie od stycznia przyszłego roku.

Jedną ze zmian jakie proponuje ministerstwo zdrowia będzie wprowadzenie funkcji koordynatora pacjenta, czyli osoby, która będzie czuwać nad przebiegiem leczenia. Program proponowany przez ustawę ma nazywać się Krajową Siecią Onkologiczną.

Franciszek P. Bryska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl