5,4 mln złotych strat. Korupcja w poznańskiej Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa.

Trzy osoby zatrzymane. Co najmniej 73 tys. złotych łapówek przyjęli dwaj pracownicy ARiMR. Doradca rolniczy odpowie za pomocnictwo przy oszustwach finansowych. Korupcyjny proceder przyniósł ponad 5,4 miliona złotych strat Skarbowi Państwa

Agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali byłego naczelnika i byłego głównego specjalistę z wielkopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ich ręce wpadł także właściciel prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego. Do sprawy przesłuchano kilkunastu rolników.

Jak ustalili agencji CBA pracownicy agencji w zamian za łapówki pomagali rolnikom uzyskiwać dotacje finansowe na różnego rodzaje inwestycje. Urzędnicy z ARiMR mieli wziąć co najmniej 73 000 złotych łapówki. W zamian za nie pomogli rolnikom otrzymać pomoc finansową . Łączna kwota wypłat przekroczyła 5,4 miliona złotych.

Podczas śledztwa wyszło na jaw, że pracownicy agencji rolnej angażowali się w opracowanie i skompletowanie wymaganej dokumentacji składanej przez rolników. Dbali także o to by wnioski rozpatrywane były pozytywnie . Kiedy okazywało się, że w dokumentach są błędy sami robili poprawki a czasami nawet podmieniali dokumenty, eliminując ewentualne nieprawidłowości.

Funkcjonariusze z Poznania podczas zatrzymania przeszukali biura w ARiMR i mieszkania podejrzanych osób. Tam zabezpieczono dokumentacje i nośniki danych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje rolników, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 229 par. 6 kk

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl