Fabryka Pojazdów Szynowych z Poznania wjeżdża na odpowiedni tor. Kontrakt z PKP Intercity na 473 mln złotych.

Fabryka Pojazdów Szynowych na zlecenie PKP Intercity wyprodukuje 55 wagonów. Kontrakt opiewa na 473 miliony złotych. Jest szansa, że zamówienie będzie zwiększone o produkcję kolejnych 26 wagonów pasażerskich. 

To największy kontrakt dla FPS w Poznaniu od lat. Do tej pory poznańskie zakłady na zlecenie PKP Intercity modernizowały tylko wagony. Wartość nowego kontraktu to 473,5 mln złotych brutto. Oznacza to pracę dla dodatkowych stu nowych pracowników aż do 2022 roku. Niewykluczone jednak, że zamówienie może powiększyć się dodatkowe 26 wagonów. Wtedy także wartość kontraktu wzrośnie do ponad 697 mln złotych brutto.

fot. FPS w Poznaniu

fot. FPS w Poznaniu

– W trakcie wizyty w fabryce Cegielskiego miałem okazję zapoznać się z dorobkiem polskiej myśli technologicznej i nie mam wątpliwości, że może ona konkurować z najlepszymi rozwiązaniami na świecie. Jestem przekonany, że z tego zakładu wyjdzie kolejny impuls rozwoju przemysłowego – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

fot. konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego w FPS w Poznaniu

Jeszcze nie tak dawno spółka, zmierzała do bankructwa. Dziś Fabryka Pojazdów Szynowych zatrudnia 380 osób. W 2016 roku podpisała kontrakt na modernizację 20 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych serii EN57 Feniksów, zamieniając je na Feniksy, które obecnie jeżdżą w barwach POLREGIO. Portfel zamówień Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielski wynosi obecnie ponad miliard zł brutto.

(ra)

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl