Wraz z rozpoczętą wiosną migrujące ptaki wracają do Poznania. Na poznańskich drzewach i budynkach pojawiły się nowe budki. Są one miejscem lęgowym dla ptaków i ich schronieniem w mieście.
51 budek lęgowych zostało zakupionych dla ptaków. Są one podwójnie impregnowane naturalnym pokostem lnianym. Kosztowały ponad 3,4 tys. zł i są sfinansowane z budżetu Wydziału Klimatu i Środowiska UMP.
Profesor Jan Sokołowski, poznański ornitolog oraz popularyzator wiedzy o ptakach, zaproponował cztery typy skrzynek, które różnią się wymiarami i średnicą otworu wlotowego. Przy tworzeniu budek, należy zwrócić uwagę na wysokość wlotu ze względu na zagrożenie ze strony drapieżników. Dlatego budki podzielono, siedemnaście z nich to budki typu A1, kolejne 17 należy do typu A, pozostałe budki są typu B.
Zakład Lasów Poznańskich zamontował ponad 100 skrzynek lęgowych. Część z nich stanowią te przekazane przez WKiŚ UMP. Skrzynki zamontowane w leśnictwach Marcelin, Strzeszynek i Zieliniec-Antoninek w większości są typu A dla dużych dziuplaków, takich jak np. bogatki, mazurki, wróble, pleszki i kowaliki, A1 dla małych dziuplaków, np. modraszki, muchołówki żałobne, typu B – dla szpaka, dzięcioła dużego oraz skrzynki dla nietoperzy z otworem wejściowym od spodu.
Pojawiają się również domki dla ptaków na takich budynkach jak: Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, na budynkach przy ul. Jackowskiego.
Dach szpitala przy ul. Polnej został zabezpieczony siatkami ochronnymi ponieważ na zabezpieczanym terenie znajdowało się 15 gniazd. Służby techniczne szpitala przed zabezpieczeniem budynków wystąpiły do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o zgodę na wykonanie rekompensaty za gniazda. Dlatego na szpitalu umieszczono 30 budek lęgowych.
Na Starym Żegrzu na budynku Szkoły Podstawowej nr 50 powstał antysmogowy „Mural dla jerzyków”. Powstał w celu zwiększenia świadomości poznaniaków o tych ptakach, które przez termomodernizacje budynków tracą swoje siedliska i wycofują się z Poznania. Na ścianie szkoły są również domki dla ptaków.
Jerzyki są pożytecznymi ptakami ze względu na to, że polują na komary, muchy i meszki. Większość życia spędzają w powietrzu, w poszukiwaniu pokarmu codziennie pokonują nawet 1000 km.