50 lat Kolejki Parkowej Maltanka

„Kiedy kolej na Malcie rusza, raduje się dziecka dusza” – taki napis znalazł się na transparencie w dniu otwarcia Maltanki, czyli 21 lipca 1972 roku. Nadal jest on chyba aktualny. W sobotę, 18 czerwca,  poznańska kolejka świętować będzie 50. urodziny. Z tej okazji odbędzie się festyn rodzinny, a wieczorem pokaz pojazdów wąskotorowych.

Festyn odbędzie się w godz. 12 – 17. Wśród atrakcji przewidziano m.in. przejażdżki drezyną, malowanie kartonowych ciuchci, mobilne planetarium, występy i konkursy (także o kolejce Maltanka) z nagrodami. Wielkopolskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa, które tworzy izbę pamięci „Stacja Stęszew”, przygotuje plenerową wystawę zbiorów związanych z dawną techniką kolejową, umundurowaniem i archiwalnymi dokumentami. Na stacji Maltanka pojawią się natomiast fotografie pokazujące, jak przed laty wyglądała kolejka.

 Kolejka Parkowa Maltanka jest dziś niewątpliwie jedną z najbardziej znanych atrakcji Poznania. Od lat cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkanek i mieszkańców, jak i turystów. Przejażdżka nią wzbudza radość u młodszych i starszych, a zgromadzony tabor przyciąga zainteresowanie miłośników wąskotorówek – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

hotel dla psów w Poznaniu

Na godz.22.00 zaplanowano pokaz taboru wąskotorowego („światło, dźwięk i para”). Zobaczyć będzie można m.in. parowozy: Borsig Bn2t z Maltanki, Lowa 26004 z Towarzystwa Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej w Białośliwiu, czekamy na potwierdzenie przyjazdu parowozu HF 2257 z 1918 roku, będącego własnością Parkeisenbahn Cottbus – zaprzyjaźnionej kolei parkowej z Cottbus w Niemczech. Nie zabraknie także pojazdów spalinowych: zaczynając od legendarnego „ryjka”, który w tym roku obchodzi 90. urodziny i wraca na Maltankę po wieloletnim postoju, poprzez lokomotywę WLs50 nr 100 pamiętającą Kolej Harcerską na Dębinie, kończąc na przemysłowej lokomotywie spalinowej typu GLs30 z Białośliwia.

 – Jestem przekonany, że to wydarzenie, także z uwagi na możliwość zobaczenia unikalnych w skali kraju pojazdów wąskotorowych oraz zapowiadany udział innych przewoźników, przyciągnie wielu młodszych i starszych miłośników kolei wąskotorowych z całego regionu – mówi Krzysztof Dostatni, prezes Zarządu MPK Poznań.

Niezależnie od tych wydarzeń w godzinach od 10.00 do 19.00 będą realizowane przewozy pasażerskie z wykorzystaniem taboru MPK Poznań, a także „gości” (zgodnie z taryfą biletową Kolejki Parkowej Maltanka). Pasażerowie będą mieli możliwość przejażdżki m.in. wagonami Żnińskiej Kolei Wąskotorowej oraz wagonami z TWKP z Białośliwia. Udostępniona zostanie także odnowiona „kowbojka”, czyli wagon Bxhi 00300014 254-1.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl