Już wkrótce rozpoczyna się nabór wniosków do kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec będzie miał szansę zgłosić swój pomysł na poprawę miasta. To doskonała okazja, by wnieść swój wkład w kształtowanie przestrzeni miejskiej i poprawić jakość życia w Poznaniu.
Poznański Budżet Obywatelski
Poznański Budżet Obywatelski (PBO) to inicjatywa, w ramach której mieszkańcy Poznania mają możliwość decydowania o części budżetu miejskiego poprzez zgłaszanie i wybieranie projektów do realizacji. Dzięki PBO mieszkańcy mogą bezpośrednio wpływać na to, jakie inwestycje i działania władze zrealizują w mieście.
– Ruszamy z kolejną edycją Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku do dyspozycji mieszkańców i mieszkanek Poznania jest rekordowa kwota, bo aż 28 milionów złotych – czytamy na stronie PBO.
Nabór wniosków do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego (PBO) rusza 6 maja i potrwa do 31 maja. W tym czasie każdy może zgłosić do trzech pomysłów na projekty, które mogłyby zostać zrealizowane w mieście. Wnioski można złożyć online, w serwisie PBO, osobiście w biurze podawczym Urzędu Miasta Poznania, lub tradycyjną pocztą. Więcej dokładnych informacji znajdziesz [TUTAJ].
Projekty do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego mogą zgłaszać osoby mieszkające w Poznaniu, bez konieczności posiadania meldunku w mieście. Nie ma też limitów wiekowych. Jeśli projekt zgłasza osoba poniżej 13 roku życia, musi uzyskać zgodę swojego opiekuna prawnego i podać jego dane.
– Jest jeden warunek. Wioski mogą składać tylko osoby fizyczne – informują urzędnicy.
Co powinien zawierać wniosek?
Osoby zgłaszające projekty do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego muszą dokładnie opisać swój pomysł. W opisie powinna znaleźć się szczegółowa lokalizacja, uzasadnienie dla realizacji projektu oraz szacunkowy koszt. Dodatkowo, zgłaszany projekt powinien być ogólnodostępny dla mieszkańców.
Jeżeli ktoś ma problemy z wypełnieniem wniosku, może skorzystać z pomocy pracowników Urzędu Miasta Poznania i miejskich instytucji. Lista tych osób dostępna jest na stronie internetowej dotyczącej PBO. W tym serwisie można także znaleźć przykładowe koszty popularnych projektów. W razie pytań można zadzwonić również na infolinię Poznań Kontakt pod numer 61 646 3344 lub wysłać e-mail na adres pbo@um.poznan.pl.
Wybór projektów
Głosy na wybrane projekty w Poznańskim Budżecie Obywatelskim, jak co roku. mieszkańcy oddadzą online. Każdy będzie mógł zagłosować maksymalnie 5 razy: 3 razy na projekty ogólnomiejskie (1 na projekt mały, 1 na projekt duży, 1 na projekt duży w ramach Zielonego Budżetu) oraz 2 razy na projekty rejonowe (1 na mały i 1 na duży projekt).
Po zakończeniu przyjmowania wniosków 31 maja, przez kilka miesięcy będą one poddawane weryfikacji i ocenie przez różne wydziały Urzędu Miasta Poznania. Ostateczna lista projektów wraz z ich numerami w głosowaniu władze zatwierdzą pod koniec września. Głosowanie na projekty odbędzie się w dniach 7-28 października, a wyniki podadzą do 30 listopada.
W tym roku o 1,4 mln złotych więcej
PBO w tym roku wynosi 28 milionów złotych, czyli o 1,4 miliona więcej niż w poprzedniej edycji. Na projekty rejonowe przeznaczono 20,4 miliona złotych, z czego 19,1 miliona na duże i 1,3 miliona na małe.
Natomiast budżet na projekty ogólnomiejskie zwiększono do 7,6 miliona złotych. W tej kwocie 4 miliony przeznaczono na Zielony Budżet, 3 miliony na duże projekty (wzrost z 2 milionów), a 600 tysięcy na małe projekty (poprzednio 200 tysięcy).