16-latek, który zaginął, uciekał. Dramatyczna historia nękania i nieudolności

O zaginięciu 16-letniego Filipa pisaliśmy w czwartek. Po naszym artykule skontaktowały się z nami osoby, znające sprawę zaginięcia chłopca i opowiedziały o przyczynach jego ucieczki. Ucieczki od nękania i braku pomocy ze strony dorosłych.

 

ZAGINIĘCIE

16-letni Filip ucieka po raz drugi. Tym razem jednak długo nie udaje się go znaleźć. Ludzie znający kulisy dochodzenia z Obornik postanowili opowiedzieć nam, jaka historia skrywa się za tym zaginięciem. Chłopiec, co oczywiste, nie uciekał bez powodu. Nasi informatorzy donoszą, że chłopiec był nękany przez grupę 8 rówieśników. Nękany miał być w szkole i po szkole. W Obornikach miała to być tak zwana – „wiedza powszechna”. Jak szkoła chroniła tego, jak słyszymy, delikatnego nastolatka przed nękaniem? Tak, że poczuł się zmuszony, by uciec po raz drugi. Próbowaliśmy dziś skontaktować się z Zespołem Szkół im. Tadeusza Kutrzeby w Obornikach. Dyrektorki po godzinie 15.00 już w pracy nie było. Gdy poinformowaliśmy, że chcemy rozmawiać o Filipie i zapytaliśmy, czy któryś z wicedyrektorów może udzielić nam odpowiedzi, sekretarka odpowiedziała, że „na ten temat wypowiadać może się wyłącznie główna pani dyrektor, która będzie w szkole w poniedziałek„. Z naszych informacji z Obornik wynika, że chłopiec nękany był od bardzo dawna, szukał pomocy, wiele osób wiedziało o jego trudnej sytuacji, ale żadna konkretna pomoc nie nadchodziła.

Popołudniu rozmawialiśmy z rzeczniczką prasową policji w Obornikach. Policja twierdzi, że nikt nie zgłosił funkcjonariuszom ani wcześniej ani obecnie procederu nękania Filipa. Z policyjnych informacji wynika także, że około godziny 14.10 przy maszcie telekomunikacyjnym pod Obornikami znaleziono ciało młodego mężczyzny. Rodzina potwierdza właśnie jego tożsamość.

NĘKANIE

Czym jest nękanie? Kodeks karny definiuje je bardzo jasno – Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 – stwierdzają przepisy. Gdy skutkiem nękania jest próba samobójcza, kara dla prześladowców może wynieść nawet 10 lat. Z naszych informacji wynika, że Filip już próbował przy pierwszym zaginięciu targnąć się na swoje życie. Jakie konsekwencje spotkały wtedy na jego prześladowców? Żadne.

AKTUALIZACJA

Wieczorem nasze źródła pracujące przy śledztwie potwierdziły, że znalezione zwłoki to ciało Filipa. Zgadzają się wszystkie rzeczy, które odnaleziono przy zwłokach.

Jan Józefowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl