14. edycja Enter Enea Festival. Znamy pierwszą gwiazdę programu

Festiwal pod przewodnictwem Leszka Możdżera od lat zapewnia emocje i muzyczne doznania. Tradycyjnie odbędzie się przed Bożym Ciałem nad Jeziorem Strzeszyńskim. Kto wystąpi?

Na czas od 26 do 29 maja zaplanowano 10 koncertów oraz program wydarzeń z dziedziny sztuk wizualnych. Festiwal organizowany przez Fundację „Europejskie Forum Sztuki”, pod przewodnictwem Leszka Możdżera co roku przyciąga uwagę swoją niepowtarzalną atmosferą i listą znakomitych artystów. Wśród zaproszonych gości tegorocznej edycji znajduje się także nowojorska basistka i kompozytorka.

Linda May Han Oh

Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu tegorocznego Enter Enea Festival będzie występ Lindy May Han Oh. Zdobywczyni nagrody „Grammy”, basistka i kompozytorka o światowej sławie, znana jest z niezwykłego talentu i wszechstronności. W swojej karierze współpracowała z największymi gwiazdami jazzu i muzyki współczesnej, zyskując uznanie krytyków i publiczności na całym świecie.

– Ma wszystko, czego chcesz: świetny timing, naprawdę znaczący, a jednocześnie dynamiczny dźwięk, fantastyczne poczucie harmonii i szerokie spektrum gry na instrumencie… Jest coś transcendentnego w tym, co tworzy i sprawia, że ​​muzyka jest muzyką.” mówił o niej Pat Metheny.

Urodzona w Malezji artystka dorastała w Boorloo (Perth) w Zachodniej Australii. Jest laureatką licznych nagród, m.in. Deutscher Jazz Preis 2022. W 2009 r. otrzymała wyróżnienie w Thelonious Monk Bass Competition, a rok później zajęła drugie miejsce w konkursie BASS2010. Była też półfinalistką BMW Bass Competition. Została okrzyknięta Basistką Roku 2018-2021 przez Jazz Journalist’s Association, Basistką Roku 2022 przez Jazztimes i Basistką Roku 2019 przez Hothouse Magazine. W 2020 r. otrzymała nagrodę APRA w kategorii  Best New Jazz Work, a w 2023 r. prestiżową nagrodę Herb Albert Award w kategorii muzyka. 

Enter Enea Festival

Linda jest autorką świetnie przyjętych pięciu własnych płyt. Jej najnowszy album to zagrany w kwintecie “The Glass Hours” wydany przez wytwórnię Biophilia Records. Z kolei dla innych artystów skomponowała ostatnio Littoral Tales, solowy utwór fortepianowy w dwóch częściach dla Glorii Cheng, Ephemeral Echoes na trio perkusyjne i trio fortepianowe oraz Mirrors and Shadows na fortepian i bas.

Linda tworzy muzykę dla dużych i małych zespołów, a także muzykę filmową. Bierze udział w Sundance Labs w Skywalker Ranch. Napisała muzykę do kilku filmów socjolożki-producentki filmowej Sabriny McCormick. Skomponowała i wyprodukowała muzykę do wspólnego projektu filmowego organizacji non-profit Hoperaisers z Korogocho w Kenii i twórcy filmowego Kizita Gamby. Jest także autorką muzyki do jego filmu dokumentalnego (współreżyserowanego przez Korego Abonga) Calling the Shots, który opowiada  o kobietach stawiających pierwsze kroki w afrykańskim przemyśle filmowym. 

Linda jest obecnie wykładowczynią na Berklee College of Music na wydziale gitary basowej. Jest również członkinią Institute for Jazz and Gender Justice prowadzonego przez Terri Lyne Carrington. W 2020 r. zagrała na basie wraz z perkusistą Royem Haynesem w filmie Soul wytwórni Pixar, pod kierownictwem muzycznym Jona Batiste’y (The Late Show with Stephen Colbert). Była również wzorem pojawiającej się w filmie postaci basistki Miho.

Enter Enea Festival to nie tylko koncerty światowej klasy artystów, ale także spotkania z muzyką w otoczeniu przyrody. Podczas poprzednich edycji na scenie pojawiły się takie gwiazdy jak Cécile McLorin Salvant, Dhafer Youssef czy Michał Urbaniak.

Bilety są już w sprzedaży na oficjalnej stronie festiwalu. Do 30 kwietnia cena karnetu: 350 zł. Biletu pojedynczego: 140 zł.

Linda May Han Oh (fot. mat. prasowy)

Czytaj też: Poznańskie Targi Książki i Targi Edukacyjne. Znamy szczegółowy program

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl