1000 traktorów na al. Niepodległości

Setki traktorów już w piątek zablokują centrum Poznania. Ten niecodzienny widok spowodowany będzie protestem rolników. Będą spore zmiany w ruchu drogowym i… owoce dla poznaniaków.

Już 9 lutego odbędzie się w centrum miasta protest rolników, o którym informowaliśmy na początku miesiąca. Rolnicy od początku zapowiadali, że do miasta wjadą setki traktorów. Przejazd ciągników odbędzie się pod Urzędem Wojewódzkim przy A. Niepodległości między godz. 10:00 a 16:00. W tych godzinach poznaniacy mogą spodziewać się utrudnień w komunikacji miejskiej i drogowej.

Dialog z policją

Rolnicy w ubiegły poniedziałek rozmawiali z policjantami na temat przebiegu protestu. Udało im się dojść do porozumienia i ustalić zasady strajku, by ten przebiegł możliwie spokojnie.

– Policjanci obiecali nie zaogniać sytuacji, ma obyć się bez blokowania ciągników, czy dawania mandatów na siłę za byle co (trzymamy za słowo). Zastrzegli sobie jednak, że do miasta nie będą wpuszczane pojazdy z pełnymi przyczepami czy beczkami… Policja ma też umożliwić nam dojazd pod sam Urząd Wojewódzki, zamykając tyle dróg ile będzie tylko konieczne – informują organizatorzy protestu na swym profilu na Facebooku Rola Wielkopolski

Jak pośrednicy i markety zawyżają ceny żywności

– Podczas protestu rolnicy będą rozdawali owoce i warzywa mieszkańcom miasta, informując o naszych problemach i pokazując o ile koszty żywności zawyżane są przez pośredników i markety. O godzinie 12 grupa delegatów złoży na ręce wojewody nasze postulaty – dowiadujemy się z profilu Rola Wielkopolski

Blokada centrum

Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że w momencie gdy maszyny zaczną wjeżdżać do miasta z różnych kierunków, cały Poznań stanie w korkach. Rolnicy informują w mediach społecznościowych, że utrudnienia będą trwały od godz. 8:00 do 16:00. Obiecują jednocześnie, że drogi dojazdowe do szpitali pozostaną przejezdne.

– Poznań będzie zablokowany cały, dlatego radzimy, że jeżeli ktoś musi opuścić miasto, niech zrobi to do godziny 8.00. – radzą na swym profilu rolnicy z Rola Wielkopolski

Zbiórki rolników będą zlokalizowane w: Sękowie, Niepruszewie, Wolsztynie, Śremie, Środzie Wielkopolskiej, Cerekwicy, Golęczewie, Kostrzynie Wielkopolskim, i miejscowości Trzebaw.

Nie przejedziemy głównymi ulicami Poznania

O proteście poinformowało również Centrum Zarządzania Kryzysowego. W mediach społecznościowych CZK zapowiedziało utrudnienia na drogach dojazdowych i w samym centrum miasta. Konwoje ciągników mają być pod stałą kontrolą policji. Nie zmienia to jednak faktu, że utrudnienia pojawią się na trasach wylotowych, w szczególności: Bukowskiej, Dąbrowskiego, Głogowskiej Obornickiej, Krzywoustego i Królowej Jadwigi. Na skrzyżowaniach przelotowych zostanie utrzymany ruch poprzeczny na zasadzie śluz.

Mimo kontroli ze strony Służb Nadzoru Ruchu, należy spodziewać się problemów w przemieszczaniu się transportem publicznym.

czytaj także – Szaleńcza ucieczka fiatem seicento przed policyjnym pościgiem

źródła- CZK Poznań on X: „Na piątek, 9 lutego zapowiadany jest protest rolników i przejazd ciągników pod Urząd Wojewódzki przy al. Niepodległości. Organizatorzy zapowiadają przejazd nawet 1000 maszyn. W związku z tym w centrum Poznania i drogach dojazdowych do niego mogą pojawić się utrudnienia. https://t.co/XZ3eReTIyk” / X (twitter.com),
Rola Wielkopolski | Duszniki | Facebook

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl