Zwiększy się Strefa Płatnego Parkowania

Zarząd Dróg Miejskich planuje ogromne zmiany w systemie parkowania w Poznaniu. Strefa Płatnego Parkowania zostanie powiększona o część Sołacza. W przyszłości kontrole parkowania będzie przeprowadzał samochód z kamerą.

WIĘKSZA SPP

Miasto chce, aby kierowcy możliwie jak najczęściej omijali centrum, a jeśli przyjazd tam jest konieczny, żeby parkowali jak najkrócej. Zachęca również, aby mieszkańcy zostawiali swoje auta na parkingach park and ride lub buforowych. Właśnie przez to Strefa Płatnego Parkowania ma zwiększyć się ponownie, już 3 raz w ciągu 3 lat. Tym razem ma objąć część Sołacza, a dokładniej teren w rejonie al. Wielkopolskiej.

MNIEJ MIEJSC

Zostanie on włączony do strefy 2 października. Obecnie jest tam 112 legalnych miejsc, a po zmianach liczba ta spadnie do 103. Co więcej, Biuro Strefy Parkowania przeniesie się na ulicę Głogowska. Będzie się mieścić obok siedziby straży miejskiej. Wraz z przeprowadzką, drogowcy chcą unowocześnić system parkowania w mieście. Teraz 10 procent mieszkańców kupuje identyfikator zdalnie, a ZDM chce, żeby ta statystyka wzrosła do 50 procent.

OGROMNE ZMIANY

Co ważne, nawet w ciągu 2 lat kontrole parkowania mają przejąć samochody wyposażone w kamery. Jeden z nich ma być kupiony jeszcze w tym roku. Od 2024 roku ZDM chce uruchomić e-kontrole na Łazarzu i Wildzie. Budżet pozwala na zakup jednego pojazdu, a do kontrolowania całego miasta potrzebne są cztery.

200 parkomatów w centrum ma zostać wymienionych na nowocześniejsze. Od 2024 roku nie będzie możliwości płatności gotówkowych, a paragony będą zlikwidowane. ZDM chce również w przyszłości włączyć Górczyn i Ogrody do Strefy Płatnego Parkowania. Będzie to wymagało jednak wcześniejszych badań terenowych.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl