ZTM udostępnia dane lokalizacji pojazdów

Miasto Poznań za darmo udostępnia twórcom stron internetowych i aplikacji na telefony dane o lokalizacji kursujących tramwajów i autobusów miejskich.

Zasada jest prosta — do otwartych danych dostęp ma każdy i może z nich korzystać bezpłatnie, nawet wówczas, gdy tworzy komercyjne przedsięwzięcia.

– Wszystkie pomysły, które owocują stworzeniem przydatnych dla mieszkańców narzędzi, są niezwykle cenne. Po naszej stronie jest udostępnienie otwartych danych, a poprzez to inspirowanie deweloperów aplikacji i umożliwienie im dalszego wykorzystania pozyskanych informacji – mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu.

Od początku ubiegłego roku na stronie internetowej http://www.ztm.poznan.pl istnieje zakładka Dla deweloperów, na której zamieszczane są pliki zawierające rozkłady jazdy oraz dane dotyczące zajętości parkingów buforowych. Teraz udostępnione są tam także materiały z lokalizacjami pojazdów realizujących usługi na rzecz ZTM. Dzięki najnowszym danym firmy, które tworzą aplikacje, będą mogły np. przygotować narzędzie pozwalające na podgląd aktualnej pozycji tramwajów i autobusów.

W ten sposób deweloperzy aplikacji stają się pośrednikami informacji między miastem a mieszkańcami, tworząc alternatywne źródła wiedzy. Tak się dzieje na całym świecie — dzięki otwartym danym powstaje coraz więcej nowoczesnych usług — mówi Michał Łakomski, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Smart City.

Wśród danych, które udostępniło miasto, znajdują się informacje opisujące dodatkowe cechy poszczególnych pojazdów kursujących na liniach ZTM. W pliku, oprócz numeru bocznego pojazdu, wyszczególniono czy jest on niskopodłogowy, częściowo niskopodłogowy, czy jest wyposażony w rampę, klimatyzację, system zapowiedzi głosowych, biletomat lub bileterkę, ładowarkę USB oraz czy znajduje się w nim miejsce do przewożenia rowerów. To informacje, które również mogą być przydatne dla twórców aplikacji, a w rezultacie — dla mieszkańców.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl