Zostawiasz psa pod sklepem? Możesz mieć kłopoty

W Nieformalnej Grupie Łazarskiej na Facebooku pojawił się niepokojący wpis. Dotyczy on psa, który znajduje się nieustannie przed sklepem, niezależnie od warunków pogodowych.

Z komentarzy pod postem zainteresowanej losem psa członkini grupy wynika, że zwierzę należy do właścicielki sklepu. W innym wpisie pod informacją przeczytać można, że właścicielka twierdzi, iż psu wygodniej jest na zewnątrz i nie chce wchodzić na zaplecze.

Spójrzmy na tę sytuację szerzej, ponieważ wiązanie psów staje się niestety coraz częstszą praktyką.

Prawny aspekt przywiązywania psa

– Z punktu widzenia prawa, pozostawienie psa przed sklepem bez opieki stanowi wykroczenie z artykułu 77 Kodeksu wykroczeń. Jest to niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia — powiedziała nam poznańska trenerka psów.

Okazuje się, że jest to wykroczenie, za które grozić może mandat w wysokości nawet 500 złotych. Od psiej behawiorystki dowiedzieliśmy się, dlaczego trzymanie psa na smyczy samego przed sklepem jest złym pomysłem.

Przywiązywanie psa do płotu

– Może o tym się nie myśli i bagatelizuje się sprawę, ale takie psy naprawdę przeżywają bardzo duży stres. Dodatkowo już niejednokrotnie słyszałam historię o tym, że ktoś takiego psa ukradł albo po prostu odpięła mu się smycz. Niepotrzebny stres, niepotrzebny lęk, niepotrzebne łzy — mówiła Iza P., psia behawiorystka.

Jeśli widzi się psa przywiązanego do płotu przed sklepem, można zadzwonić do Straży Miejskiej, która podejmie odpowiednie kroki.

– Nie bałabym się dzwonienia na straż miejską czy policję. W większości przypadków okazuje się, że przywiązanie psa to jednorazowa „akcja”. Ale zdarzają się także sytuacje patologiczne, które mogą zakończyć się dzięki naszej interwencji — dopowiada Iza P., behawiorystka.

Ekspertka tłumaczy, że w momencie pozostawienia nawet najprzyjaźniejszego przywiązanego samego przed sklepem, uruchamiają się w nim różne mechanizmy. Z kochanego pieska może zamienić się wtedy w osobnika, który pod wpływem stresu i zgodnie ze swoją naturą może mocno przestraszyć szczekaniem, a nawet ugryźć.

Co zrobić, kiedy psu dzieje się krzywda?

Jeśli widzisz, że przywiązanemu psu dzieje się krzywda, nie próbuj rozwiązywać problemu samodzielnie. Zadzwoń po straż miejską, która odpowiednio zajmie się zwierzęciem.

Czytaj także: Znamy program sportowy zawodów jeździeckich Cavaliada Poznań 2023

Weronika Rogowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl