Żołnierze w Poznaniu rozpoczęli szkolenia na amerykańskich czołgach. Zobacz zdjęcia

„Czołgi Abrams są najnowocześniejszymi czołgami na świecie” – powiedział Mariusz Błaszczak o maszynach, które już trafiły do Poznania w ramach umowy zawartej ze Stanami Zjednoczonymi. Polscy żołnierze będą szkolić się na nich do końca tego roku. Pierwsze ćwiczenia odbyły się dzisiaj pod Poznaniem.

250 nowoczesnych amerykańskich czołgów M1A2 Abrams trafiło już na podpoznańskim poligon. Około 150 żołnierzy będzie szkolić się na 28 takich maszynach do końca bieżącego roku. To postanowienia umowy, którą wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w kwietniu. Dzisiaj sam przyglądał się inauguracyjnemu szkoleniu. Jak podkreślił, polscy żołnierze korzystać będą z jednych z najlepszych czołgów świata.

Naszym zadaniem jest zwiększenie sił obronnych Rzeczypospolitej Polskiej. Właśnie temu służy wyposażenie Wojska Polskiego w najnowocześniejsze czołgi, bo czołgi Abrams są najnowocześniejszymi czołgami na świecie. – powiedział.

Maszyny te wyróżniają się technologiami, takimi jak systemy komunikacji, pozycjonowania wozu i zarządzania walką. Już w przyszłym roku czołgi trafią na wyposażenie Wojska Polskiego. Co więcej, wspólne ćwiczenia i posługiwanie się podobną technologią ma umocnić współpracę między polskim a amerykańskim wojskiem.

fot. Łukasz Gdak / wpoznaniu.pl

Generał Kolasheski jest dowódcą V Korpusu US Army, element wysunięty tego korpusu na stałe stacjonuje w Polsce i to stąd żołnierze amerykańscy na całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego są dowodzeni, właśnie z Poznania, z Polski. To bardzo dobra wiadomość, dlatego, że ona buduje właśnie zdolności obronne Rzeczypospolitej Polskiej. – powiedział minister Błaszczak.

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl